Na Horehroní sme prešli tri cyklotrasy, z ktorých dve sa tiahnu blízko okresného mesta Brezno a jedna ďalej dolinou smerom na východ, pod malebnou Kráľovou hoľou okolo dediniek Šumiac a Telgárt.
Pri pojme Horehronie asi každému hneď napadnú vysoké kopce Nízkych Tatier a lyžovačka na Chopku alebo skialp na Ďumbieri. Priznám sa, že mne tiež. Niekoľko rokov som tam totiž strávil ako vysokohorský nosič na Chatu M. R. Štefánika pod Ďumbierom, či už pešo alebo na lyžiach, no na biku som na Horehronie veru ešte nezavítal. Kamoš a fotograf Jakub Majerčiak, ktorý býva rovno za kopcom v Liptovskom Mikuláši, to z juhu tiež nemal príliš schodené, a tak sme sa dohodli, že to za jeden víkend skúsime preskúmať.
Na chatu Burda cez sedlo Chlipavica
Prvý deň sme sa rozhodli prejsť najdlhšiu z vybraných trás s názvom Na chatu Burda cez sedlo Chlipavica. 72 kilometrov dlhý okruh s prevýšením 1 780 metrov sme začali pri regionálnom infocentre na námestí v Brezne, kde nám milé slečny poradili, čo by sme mali na trase vidieť a zažiť a kde sa máme určite zastaviť. Je úplne jedno, ktorým smerom sa vyberiete, trasa je okruh a vždy skončíte opäť na námestí. Vyrazili sme po hlavnej ceste cez sídlisko Mazorníkovo smerom do Čierneho Balogu. Nádherné výhľady na Chopok a hrebeň Nízkych Tatier sa nám otvorili hneď po výšľape dlhou rovnou cestou na kopec nad sídliskom. Na vrcholkoch boli ešte posledné fľaky snehu, tak sme sa chvíľu pokochali a potom sa už púšťali a užívali si zjazd až do Čierneho Balogu, vychýrenej dedinky s lesníckym skanzenom a funkčnou úzkokoľajnou železničkou. Rozhodli sme sa nezastavovať a nechať to na ďalší deň, keďže naša zajtrajšia trasa bude viesť tiež tadiaľ.
Cez miestnu časť Dobroč začíname stúpať do sedla Chlipavica, kde je v hlbokých lesoch Veporských vrchov novo postavený gazdovský dvor s reštauráciou a mini farmárskou zoo. Následný zjazd nás doviedol ku Kaplnke sv. Juraja a vyhliadkovej veži, ktorú postavili miestni chlapi. Odtiaľ sme už zbadali vychýrený Salaš Zbojská, kde sme si dali skutočne skvelé halušky, obzreli zvieratká a Jakub si tam dobil batériu svojho e-biku. Po obede, už trochu ťažšie, ale predsa, stúpame lesnou cestou až do sedla Burda, kde sa nachádza horská chata. Dali sme si tam kofolu a pustili sa zjazdovať až do obce Závadka nad Hronom. Cestou sme míňali bralá prírodnej rezervácie Malá Stožka a horáreň Pätina. Hlavnou cestou sme pokračovali až do Brezna, kde sme mali zaparkované auto.
Kde sa ubytovať
Na Horehroní nájdete množstvo ubytovacích kapacít,či už hotely a apartmány priamo v okresnom meste Brezno, alebo napríklad Hotel Partizán v krásnom prostredí Bystrej doliny, ktorá vedie až do lyžiarskeho strediska na Chopku. Cyklistom aj turistom odporúčame vybrať si ubytovanie na stránke www.horehronie.sk, kde nájdete všetko od hotelov cez romantické chaty, kempy a rodinné penzióny či apartmány.
Kde si požičať e-bike
Výlet vám spríjemní elektrobicykel z požičovne v Brezne, s ktorým bude spoznávanie Horehronia radosťou. V teréne nájdete strategicky rozmiestnené servisné stojany na bicykle s nabíjačkami na e-biky. Zo širokej škály e-bikov si môžete vybrať v ôsmich požičovniach, ktoré nájdete na stránke www.cyklo.horehronie.sk. Nájdete tam aj tipy na cyklovýlety s popisom, mapou, gpx a fotkami.
Výnimočný príbeh historickej sauny
Prvá trasa bola fakt dosť dlhá a dala nám zabrať, večer sme si teda dali len kofolu a pivo a pobrali sa na ubytko. Druhý deň sme chceli vstávať skoro, aby sme stihli dve kratšie trasy. Už o siedmej sme teda sedeli v aute a presúvali sa asi polhodinu smerom na východ, priamo do malebnej dedinky Šumiac pod Kráľovou hoľou. Zaparkovali sme pred kaviarňou Maškrtky u Katky, kde nás pohostili skvelou kávou. Majú tu dokonca aj úplne novú nabíjaciu stanicu na takmer všetky druhy e-bikov. Poradili nám, aby sme sa zašli pozrieť na lokálnu zaujímavosť a tou je údajne prvá historická sauna v Československu zo začiatku 20. storočia. Bola to síce trošku zachádzka, no stálo to za to! Sauna je čerstvo zrekonštruovaná a stretli sme aj Jána, lokálneho správcu. Vyrozprával nám celý príbeh tohto objektu, ktorý je ozaj výnimočný.
Magická príroda okolo Šumiaca
Odtiaľ sme sa vydali na cestu a hneď nás čakal ťažký výšľap spod úpätia Kráľovej hole až na rázcestie Havrania vo výške 1 277 m n. m. Ak máte chuť, môžete sa odpojiť a pokračovať cestou okolo obnovenej Horskej chaty pod Kráľovou hoľou až k vysielaču na Kráľovu hoľu. My sme však pokračovali ďalej štrkovými cestami až do sedla Besník, kde sme na chvíľu zišli z trasy a šli sme si dať kávu a zákusok do skvelej Depo Café Telgárt. Je to vlastne kaviareň v historickom vlakovom vozni, odkiaľ sme sa vybrali k jednej z najväčších zaujímavostí obce. Je ňou Chmarošský viadukt, 18 metrov vysoký železničný most postavený v 30. rokoch minulého storočia. Zo sedla Besník sme pokračovali stúpaním na rázcestie Pred Čuntavou, kde sme v prístrešku prečkali krátku búrku. O chvíľu sa otvorila obloha, rozstúpili mračná, zasvietilo slnko a ukázala sa nám majestátna Kráľova hoľa. Boli to vskutku čarokrásne výhľady. Ďalej sme lesmi pokračovali cez rázcestia Profant a Kuchárová až do Červenej Skaly, odkiaľ bolo čo by kameňom dohodil do Šumiaca, kde sme ráno zaparkovali. Tu sme okruh ukončili a musím povedať, že som si ho naozaj užil. Príroda, lesy a výhľady sú tu ozaj magické.
Historická železnica a lesnícky skanzen
Nasadli sme do auta a presunuli sa znova smerom k Breznu, konkrétne do Čierneho Balogu. Pôvodne sme chceli prejsť ešte cyklotrasu Hrončianskou dolinou, kde je vybudovaný nový cyklochodník popri historickej úzkokoľajnej železničnej trati, na ktorej jazdia cyklodreziny – bicykle upravené na jazdu po koľajniciach, ktoré si môžete prenajať. Mali sme za sebou už celkom dosť kilometrov, tak sme sa rozhodli, že si dáme len spoznávanie Čierneho Balogu. Najprv sme zamierili do depa Čiernohorskej železnice, kde sú nádherné historické železničné budovy a mnoho starých rušňov a vagónov. Väčšina z nich stále funguje a vy sem môžete prísť a pokračovať trebárs do Lesníckeho skanzenu Vydrovo. Ten sa nachádza vo Vydrovskej doline 1,5 kilometra od centra Čierneho Balogu. Je to veľmi rozsiahly areál, kde sa na trojkilometrovom chodníku dozviete všetko o minulosti, súčasnosti a budúcnosti lesníctva na Slovensku. Nájdete tu mnoho exponátov historických lesníckych strojov, ukážky ťažby dreva, ale aj jeho výsadby. Určite je tu čo robiť celý deň. My sme to tu len večer rýchlo prebehli na bicykloch, ale určite sa sem ešte niekedy vrátime a dáme si celodennú exkurziu. Cestou z Čierneho Balogu sme sa ešte zastavili najesť v Kolibe pod Urbanovým vrchom v areáli Ski Čierny Balog, naložili sme biky do auta a vybrali sa späť domov. Tento výlet mi znova po niekoľkých rokoch oživil krásy Horehronia v podobách, aké som ešte nezažil. Je tam naozaj nádherná príroda a mnoho atrakcií a zaujímavostí nielen pre rodiny s deťmi, ale aj pre nadšených bikerov!
ODPORÚČANÉ ZNAČENÉ CYKLOTRASY, SPOLU S FOTOGRAFIAMI, MAPOU A GPX DO MOBILU NÁJDETE NA www.cyklo.horehronie.sk