Tradičné podujatia
Horehronské dni spevu a tanca
Podujatie každoročne zahŕňa komplexné predstavovanie vytypovaných obcí, ktoré sa zapísali do folklórneho registra nášho regiónu. Jeho obsahom je scénický program uvádzaný na javisku amfiteátra, sprievodné podujatia na heľpianskom námestí s tradičnými remeslami, zamestnaniami, domácou kuchyňou, miestnymi zaujímavosťami a výstavami, ktoré približujú históriu obce, jej materiálnu a duchovnú kultúru i súčasný život.
Deň stromu
Tradičné každoročné podujatie v Lesníckom skanzene, ktorého súčasťou sú rôzne lesnícke hry, vystúpenia folklórnych skupín, či jarmok ľudových výrobkov. Sviatok pre všetkých, ktorí majú radi les. Uprostred nádherného prostredia lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline je pre všetkých milovníkov lesa pripravené podujatie, ktoré patrí k najuznávanejším akciám nielen v regióne, ale na celom Slovensku. Podujatie s bohatým kultúrnym programom a množstvom zaujímavých, zábavných a poučných aktivít si každoročne získava srdcia tisícov návštevníkov. Deň stromu organizujú Lesy SR s cieľom podporiť záujem verejnosti o prácu lesníkov a propagovať jedinečný Lesnícky skanzen, s ktorým je história podujatia úzko spätá. S prácou lesníkov a lesných robotníkov a informáciami o lese sa návštevníci oboznamujú na vyše trojkilometrovom náučnom Chodníku lesného času, na ktorom je v súčasnosti 78 stálych zastávok.
Veľkonočné radosti
Tradičné podujatie Veľkonočné radosti, ktoré sa pravidelne koná počas veľkonočných sviatkov v Mýte pod Ďumbierom je jediným svojho druhu. Zavítajte do tejto malebnej dedinky počas veľkonočných sviatkov na podujatie plné horehronskej tradičnej atmosféry. Program podujatia je vždy bohatý na tradičný program, chutné občerstvenie ale predovšetkým naše krásne horehronské zvyky, ktoré tvoria neodmysliteľnú súčasť podujatia.
Jasenské baranie hrče
Druhá augustová sobota patrí v Jasení už tradične súťaži vo varení baraniny. Jednoducho vyzerajúca špecialita bola hlavne pokrmom valachov na salašoch. Toto typické jedlo do Jasenia rozhodne patrí, pretože dedina leží v ovčiarskej oblasti. Prvotriedne mäso je zo stehien a z chrbta. Pri hodnotení sa posudzuje vzhľad, chuť, kvalitu mäsa aj celkový dojem.
Tradičná zabíjačka v Nemeckej
Obec Nemecká tredične usporadúva v priestoroch kultúrneho domu Obecné zabíjačkové hody, ktoré ukazujú ako prebiehala kedysi dedinská zabíjačka. Ľudia si tak každý rok môžu pochutnať na zabíjačkových špecialitách či zaspievať pri ľudovej hudbe. Takže nikdy nieje núdza o dobrú zábavu.
Dni mesta Brezno
Kráľovské dni Horehronia - Dni mesta Brezno
Najvýznamnejšie kultúrno – spoločenské podujatie mesta, ktoré sa pravidelne koná na konci mája za účasti zvučných hudobných hostí. Popri nich sa v pestrom programe predstavia aj domáce umelecké kolektívy a študenti miestnych škôl. Bohatý program mestských osláv vyvrcholí vždy v piatok a sobotu večer na breznianskom námestí, no sprievodné podujatia trvajú počas celého týždňa a na svoje si v nich môžu prísť všetci od žiakov materských škôl až po breznianskych seniorov.
Stredoveké Bomburove slávnosti
Jedna z kultúrnych noviniek, ktorá je zároveň pomyselným vyvrcholením Breznianskeho kultúrneho leta. Divákom dáva možnosť vrátiť sa v čase do bohatej histórie Brezna ako slobodného kráľovského mesta, na vlastné oči zažiť šermiarske súboje alebo lukostrelecký turnaj a súčasne ochutnať takmer zabudnuté recepty stredovekej horehronskej kuchyne. Lákadlom pre všetky vekové kategórie je aj večerná zábava s dobovou hudobnou skupinou.
Ondrejský jarmok
Tradícia jarmokov v Brezne siaha až do 15. storočia. Hoci dnes už má jarmok určite inú podobu ako kedysi, aj po stáročiach si zachoval neopakovateľnú atmosféru, o ktorú sa starajú najmä remeselníci a predávajúci z rôznych kútov Slovenska i zahraničia. Je preto vyhľadávanou atrakciou pre návštevníkov zo širokého okolia, ktorú spestrila aj ukážka tradičnej horehronskej a dolnozemskej zabíjačky.
Čipkárskô
Čipkárskô je tradičné jedlo našich predkov, ktorí obchodovali s tovarom a hlavne čipkami. Tie nakupovali v Starých Horách a Španej Doline. Presun na jednotlivé trhoviská absolvovali na vozoch ťahaných koňmi a to po celej Európe. Aby si ušetrili čas, obyčajne zavesili tzv. mašinu vzadu na voz a jedlo varili priamo z voza. Keď ho pripravili, zastavili a najedli sa. Najprv jedli husté, dierovanou varechou vybrali hovädzie mäso, zeleninu, zemiaky a trhance dochutené čiernym korením a soľou a potom polievku. Súťaž vo varení tohto jedla sa koná každoročne v obci Brusno.