Depo Café

Depo Café a Chmarošský viadukt

Naša najkrajšia a najfotografovanejšia technická pamiatka Chmarošský viadukt je odjakživa veľkým lákadlom fotografov, milovníkov vlakov a turistov prechádzajúcich cez východnú časť regiónu Horehronie. Nachádza sa za obcou Telgárt a ročne ho navštevuje mnoho ľudí. Od začiatku leta 2020 však lokalita láka návštevníkov i ďalšou jedinečnou atrakciou nachádzajúcou sa obďaleč.  Ide o Depo Café - retro kaviareň v štýlovom vozni, ktorá sa nachádza len 200 metrov od viaduktu. Za projektom stoja manželia Šramkovci, ktorí sa rozhodli v regióne udržať návštevníka o čosi dlhšie a ponúknuť mu chutnú lokálnu kávu s výhľadom na železničný unikát.  

Depo Café vzniklo počas korona krízy, jeho realizácia trvala dva mesiace. Vagón je historickým kúskom, ktorý prešiel dômyselnou rekonštrukciou, je osadený na skutočných koľajniciach na vyvýšenom mieste oproti viaduktu. Nachádza sa na druhej strane hlavnej cesty s plochou na parkovanie v jeho blízkosti. Vo vnútri vagóna nájdete okrem osvieženia aj zaujímavé historické artefakty, dobové fotografie v zlatých rámoch na stenách, vkusné tapety, či model vláčika, ktorý sa preháňa po koľajniciach umiestnených po celom obvode vnútorných stien vagóna.  Množstvo detailov a krásne okolie tvorí jedinečný celok aký nenájdete nikde inde na Slovensku. 

Kvalitná káva, ktorú vám v kaviarni naservírujú je pražená v neďalekej Banskej Bystrici pod značkou Mlsnacava. Môžete si ju odniesť domov aj ako suvenír v dizajnovom obale, ktorý bude perfektnou spomienkou na návštevu nášho regiónu. 

Okrem Chmarošského viaduktu doporučujeme navštíviť aj Telgártsky viadukt, ktorý je železobetónovou konštrukciou a dosahuje výšku až 22 metrov, čo je o 4 metre viac ako má jeho slávnejší brat Chmarošský viadukt. Nachádza za železničnou zastávkou Telgárt Penzión. Pri tejto zastávke začína aj tunel dômyselnej Telgártskej slučky nazývaný aj tunel Kornela Stodolu. 

Depo Café Telgárt