Po úspešných cyklodrezinách prichádza Horehronská cykloririkša, elektrické kolobežky a tandem.
Parádna rodinná dovolenka na Horehroní je o zážitkoch v pohybe. Také sú moje skúsenosti z uplynulých pobytov v tomto horskom regióne plnom prírodných krás a zaujímavostí. Atraktívne novinky tam čakajú návštevníkov aj toto leto.
Horehronie je priam ideálny kraj pre fanúšikov aktívnej dovolenky v prírode. Moja rodinka medzi nich patrí, preto sa radi vraciame a skúšame stále nové spôsoby, ako si ju užiť. Cyklistickú vášeň radi uspokojujeme na atraktívnych chodníkoch a cestičkách, ktorých sú v tomto kraji stovky kilometrov - či už na klasických, alebo elektrických bicykloch, ktoré si požičiame priamo na mieste. Vlani nás dostalo aj netradičné bicyklovanie na drezinách, ktoré oživili nepoužívané bývalé koľaje Čiernohronskej železničky. Ani tento rok sme neobišli bez nových horehronských dobrodružstiev na kolesách, ktoré si je možné objednať na www.cyklo.horehronie.sk
Unikátna horehronská cyklorikša
Na tie s pedálmi sme naďabili v už známom depe v Hronci, kde garážujú spomínané Horehronské cyklodreziny. Na rozdiel od nich však novinky sezóny jazdia po cestách, ideálne tých bez áut. Prvá z nich nám však známu cyklodrezinu na prvý pohľad nápadne pripomínala. Horehronská cyklorikša doslova unikát, špeciálne vyrobený pre tento atraktívny región, dozvedáme sa. „Má konštrukciu so štyrmi kolesami a odvezie štyroch ľudí, pričom dvaja sa bicyklovaním starajú o pohon a dvaja sedia na lavičke za nimi, vezú sa a kochajú sa pohľadmi na okolitú prírodu,“ hovorí Žofia Koštialová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Horehronie. Dvojica, ktorá šliape, takisto sedí vedľa seba - akoby na dvoch bicykloch spriahnutých dokopy. Namiesto oceľových kolies na koľajniciach však udáva pohyb klasickým bicyklovým kolesám s pneumatikami. Nebolo nám viac treba vysvetľovať, my dospelí sme sadli za pedále, juniori sa uvelebili do lóže pre pasažierov a mohli sme vyraziť.
Bezpečne dolinami
Že kam? Ideálne cyklistickými cestičkami Kamenistou a Hrončianskou dolinou. Meandre Kamenistej doliny nás zaviedli do vrchárskych lokalít Sihla, Lom nad Rimavicou, či nahor na Drábsko. Do kopca sme si s manželkou vyšliapli, stálo to však za to. Čakali nás nielen nádherné výhľady na široké malebné okolie, ale deti zaujal aj skanzen ľudovej architektúry na Kysuci, v obci Drábsko. Náš druhý výlet netradičným dopravným prostriedkom zas viedol krasovou Hrončianskou dolinou, po novom päťkilometrovom cyklistickom chodníku medzi Svätým Jánom a Čiernym Balogom. Obe cyklotrasy majú asfaltový povrch, čo najmä „pohonným jednotkám“ značne uľahčuje pohyb i manévrovanie. Veľká výhoda je aj v tom, že nehrozí stretnutie s autami, ideálne sú preto aj pre rodiny s deťmi. O bezpečnosť sme sa nemuseli obávať a mohli sme si dosýta užívať radosť z pohybu po čarovných zákutiach Horehronia.
Tandemom, drezinou i vláčikom
Z depa v Hronci možno od tejto letnej sezóny vyraziť na cesty aj s ďalšou vychytávkou – tandemovým bicyklom. Na ňom šliapu spolu a naraz tiež dvaja, sedia však jeden za druhým, ako sa na riadny tandem patrí. Ten si požičiame nabudúce, keď zveríme detváky starým rodičom, šepol som sprisahanecky do uška mojej drahej. Táto sezóna je testovacia, preto je k dispozícii po jednom z nových tátošov a je lepšie objednať si ich vopred. „Ak sa chytia, v nasledujúcej sezóne pribudnú ďalšie,“ sľubuje Žofia Koštialová. Prenajať sa dajú na dve hodiny i na celý deň, cena prenájmu je pri oboch kolesových novinkách rovnaká a ako majitelia regionálnej zľavovej karty Horehronie Card sme z nej pätinu ušetrili. Túto dobrú správu nám zvestovali priamo v Hronci, v novom turistickom informačnom centre, ktoré zriadili v historickom drevenom vagóniku. Okrem nej sme sa dozvedeli, že novinku majú aj obľúbené cyklodreziny. Okrem celodenného výletu sa už dajú prenajať aj na poldenný - predpoludním, alebo poobede. Nové sú aj spoločné zážitky s Čiernohronskou železničkou. Z Hronca na Šánske si výletníci vychutnajú jazdu na cyklodrezine, tam prestúpia na historický vláčik buď do Vydrova k lesníckemu skanzenu, alebo na Dobroč, kde je zas možnosť prechádzky na atraktívnu rozhľadňu Pustý vrch. Rovnako vláčikom sa potom odvezú späť na Šánske a odšliapu drezinou nazad do Hronca.
Kolobežkou do hôr
Aj zo samotného centra Horehronia sa dá podniknúť parádny výlet netradičnými dopravnými , no hlavne ekologickými prostriedkami. Sú to horské elektrické kolobežky - ďalšia novinka letnej sezóny. Požičali sme si ich priamo v Brezne, v showroome na námestí, kde majú aj horské e-biky. Robustné kolobežky majú stabilnú konštrukciu a zakrátko sme zistili, že sa aj jednoducho ovládajú. O výdrž batérie sa takisto netreba obávať, vystačí na 80 kilometrov, upokojili nás. Kam s nimi? Napríklad na Dedečkovu chatu, malebné miesto neďaleko vrcholovej stanice lanovky nad Mýtom pod Ďumbierom. Trasa nás viedla poza brezniansky evanjelický kostol cez Rúry, k lúkam na Pohanskom, kde sme sa nadchýnali pohľadom na šíry zelený koberec i Nízke Tatry. Popri lanovke a vysielači sme sa dostali až na Dedečkovu chatu, kde sme sa na terase príjemne občerstvili, ochutnali výbornú domácu kuchyňu a vystavení pohladeniam slniečka zrelaxovali na ležadle.
Banisko, daniely i veža
Keďže sme sa nechceli vracať rovnakou trasou, pokračovali sme Laznou dolinou a vyšli tak nad breznianskou nemocnicou na Banisku. Zistili sme, že je to naozaj pekná lokalita Brezna. Jej príťažlivosť prudko stúpla po nedávnom dokončení druhej najvyššej vyhliadkovej veže na Slovensku v lokalite Horné Lazy. Pribudla tam aj danielia obora, kde sa naši juniori nevedeli vynadívať na majestátne zvieratá. Na náučnom chodníku smerom k Vyhliadkovej veže Horné Lazy možno stretnúť aj veľké drevené sochy zvierat, dokonca aj štvormetrový megafón, ktorý sprostredkuje zvuky lesa – stačí doň vojsť a započúvať sa. K veži nateraz vedie len chodník pre peších, v blízkej budúcnosti však plánujú vybudovať aj pri cyklotrase bezpečné stojisko pre bicykle a kolobežky. „Tátoša tam bude možné zanechať a vyjsť si kratšou cestou k vyhliadkovej veži, ktorá poskytuje nádherné výhľady na panorámu Nízkych Tatier od Banskej Bystrice až po Kráľovu hoľu, Brezno, Horehronské podolie, či Veporské vrchy,“ avizuje Žofia. Máme ďalší cieľ, žmurknem na rodinku. Som zvedavý, kto tých 192 schodov vybehne prvý. Prijímam stávky.
Celý magazín si môžete prelistovať kliknutím na obrázok nižšie: