Kúpele Brusno

Kúpele Brusno

V srdci stredného Slovenska, v údolí Slovenského Rudohoria na úpätí severných svahov Vepra a v ústí doliny Peklo, ležia obklopené zamatovou vôňou ihličnatých lesov Kúpele Brusno.

Kúpele Brusno ležia v údolí Slovenského rudohoria sa severovýchod od Banskej Bystrice, na severných svahoch Vepra, v ústí doliny zvanej Peklo v nadmorskej výške 424 m. n. m. 

Najväčšou pýchou našich kúpeľov je čistý vzduch, nerušené ticho a krásna okolitá príroda, v ktorej človek zabudne na každodenné starosti a naplno si užite chvíle pokoja a oddychu, a to hlavne počas prechádzky v kúpeľnom parku.

Z kúpeľov je pekný výhľad nielen na okolité hory, ale aj na končiare Nízkych Tatier, hlavne na dominantnú Prašivú a Veľkú Chochuľu v nadmorskej výške 1 753 m.n.m. Kúpeľné miesto je charakterizované ako oblasť s mierne stimulujúcou klímou. 

Služby sú komplexne poskytované v modernizovanom Liečebnom dome Poľana****. Kúpele sa špecializujú na liečbu: 

- obehového ústrojenstva

- tráviaceho ústrojenstva

- chorôb z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou

- chorôb z povolania. 

Prírodná liečivá voda

V kúpeľnom parku vyviera 7 minerálnych prameňovVyužívajú sa štyri minerálne liečivé pramene –OndrejLudvigPaulaĎumbier. Prameň Ondrej je tiež plnený v plniarni Kúpeľov Brusno vo viacerých objemoch vo fľašiach a expedovaný do maloobchodnej siete pod obchodným názvom Brusnianka, ktorá je ocenená regionálnou značkou Regionálny produkt Horehronie.

Pramenité vody sa používajú najmä na pitné kúry a minerálne kúpele. Účinok pitných kúr je najvýraznejší pri ochorení tráviaceho ústrojenstva a účinok minerálnych kúpeľov je najmä pri ochoreniach srdcovo-cievneho a pohybového aparátu.