Veľkonočná pisanka

Veľkonočná pisanka
Horehronské múzeum organizuje už tradične podujatie Veľkonočnú pisanku - Súťaž o NAJ kraslicu.
 
Termín prihlásenia: 14.3.2023 – 24.3.2023
Termín súťaže: 28.3.2023 – 5.4.2023
 
Veľká noc sa nezadržateľne blíži a v Horehronskom múzeu začínajú ožívať jej tradície. Po úspechu posledných dvoch rokov opäť vyhlasuje súťaž o NAJ kraslicu pod názvom „Veľkonočná pisanka“. Zúčastniť sa jej môže ktokoľvek – mladý či starý, muž či žena, deva či mládenec, šikovný či menej šikovný...každý, kto má chuť ukázať svoju zručnosť a šikovnosť. Kraslice musia byť zhotovené zo škrupín – výduviek prepeličích, slepačích, husacích, kačacích a pštrosích vajec. Výrobca môže použiť rôzne tradičné i inovatívne techniky zdobenia. Doručiť je potrebné 3 ks kraslíc z každého druhu a techniky (okrem pštrosieho). Termín na doručenie a prihlásenie sa do súťaže je od 14.3.2023 do 24.3.2023.
 
Súťažné kraslice bude možné vidieť vo výstavných priestoroch Horehronského múzea v Meštianskom dome počas výstavy Sviatky jari ako aj na facebookovej stránke múzea v termíne od 28.3.2023 do 5.4.2023.
 
Hodnotenie bude prebiehať v troch kategóriách. V 1. kategórii vyberú NAJ kraslicu návštevníci výstavy „Sviatky jari“, ktorí za svoju favoritku budú môcť hlasovať formou hlasovacích lístkov a návštevníci facebookovej stránky múzea, ktorí svoj hlas NAJ kraslici odovzdajú „laiknutím“ pod príspevkom. V 2. kategórii bude o NAJ kraslici rozhodovať porota. Tá nie len že rozhodne o NAJ kraslici, ale udelí aj titul jej výrobcovi Zlatý pisár/Zlatá pisárka. Tretia kategória je v tomto roku novinkou. Patriť bude mladým krasličiarkam a krasličiarom zo základných a stredných škôl, ako aj zo základných umeleckých škôl. Každý školopovinný mladý človek sa môže zapojiť do súťaže a predviesť tak svoju zručnosť. Najkrajšie kraslice budú odmenené titulom Mladá veľkonočná pisanka.
 
Horehronské múzeum chce touto cestou poskytnúť priestor prezentácii výrobcov veľkonočných kraslíc, podporiť a pomáhať uchovávať tradičné ľudové remeslá. Organizátori veria, že tak ako v minulých rokoch, sa do súťaže zapoja výrobcovia z celého Slovenska, a zároveň dúfajú, že sa odhodlajú prezentovať svoju šikovnosť aj ľudia z nášho horehronského regiónu.
 
PROPOZÍCIE SÚŤAŽE NÁJDETE TU:
 
 
 

Informácie k podujatiu

Dátum 28.03.2023
Dátum do 05.04.2023
Kapacita Neobmedzené
Miesto Horehronské múzeum Brezno

Kontakt

+421 911 633 119       info@horehronie.sk

© 2024, Horehronie.sk
Image
Image
Image

Aktivita realizovaná s finančnou podporou
Ministerstva cestovného ruchu
a športu Slovenskej republiky

Vyhľadávanie