Slovenský deň

Zážitky s regionálnou cestovnou kanceláriou STEY Slovakia

Navštívte miestnych remeselníkov, gazdov a folklóristov a spoznávajte Horehronie ekologicky – na bajkoch, e-bikoch, koňoch či prostredníctvom envirovýletov a pozorovania divočiny. Cestujte ohľaduplne, pomaly, zodpovedne a udržateľne. Doprajte si luxus byť offline.

 

Výlety na koňoch – Slovenské rudohorie z konského chrbta

Užijete si prekrásne horské prechádzky s rôznou dĺžkou trvania. Výlety v sedle prispôsobujeme vašim schopnostiam a skúsenostiam. Môžete ich absolvovať ako vychádzku v trvaní 1 – 2 hodiny, celodenný výlet alebo dvojdňové putovanie. Vychádzka je realizovaná so sprievodcom a je vhodná aj pre začiatočníkov a deti. Celodenný výlet a dvojdňové putovanie je vhodné len pre pokročilých a skúsených jazdcov, pričom dvojdňové putovanie je spojené s prenocovaním na chate s horúcou kaďou, večerou a raňajkami.
Výlet za remeslami – za remeslom a gazdami domov
Objavujte remeslá a každodenný život na gazdovstve mimo civilizácie. Navštívite priamo doma výnimočných ľudí, ktorí sa desaťročia venujú tradícii. Tkáčka Veronika celý život venuje práci s textíliami. Okrem tkania kobercov šije a háčkuje hračky a ekologické výrobky do kúpeľne. Keramikárka Zdenka svoju vášeň zhmotňuje do nádob, riadu, darčekov či aroma lámp. Z dediny sa presuniete na lazy, kde sa na gazdovstve s domácimi porozprávate o živote mimo civilizácie v drsnej krajine Veporských vrchov, kde aj v máji občas nasneží. Ochutnáte domáce výrobky od gazdu s chlebom z miestnej rodinnej pekárničky.

 

Gastropotulky - salaš a škola varenia

Naučte sa vyrábať parenice a variť starodávne jedlá, ktoré už takmer vymizli z našich stolov. Vydajte sa za miestnou gatronómiou cez príbehy a stretnutia s domácimi. Výlet sa začína na salaši, kde okoštujete čerstvý aj údený syr či žinčicu a vyskúšate, ako sa ťahajú parenice a údia oštiepky. Pokračovať budete v odľahlej dedine pod Kráľovou hoľou doma pri kuchárke Marke. Marka celý život varila pre ľudí, na svadbách, oslavách aj karoch a na Horehroní ju poznajú generácie. Marka varí na klasickom šparhéte, kúri doň drevom a veľmi rada do práce zapojí svojich hostí. Uvaríte si spoločne čir, bugače alebo stručky.

 

Ľudová veselica – za folklórom a domácim jedlom

Keď sa ľud bavil, okrem muziky, tanca a spevu, sa to nezaobišlo bez dobrého jedla. Zažite folklórnu veselicu, naučte sa čosi viac o našej ľudovej kultúre a zvykoch a zamaškrťte si na domácom dedinskom jedle. Budete sa vykrúcať a spievať pod dozorom odborníkov na entológiu a folklór. Dozviete sa základné princípy odievania a vyskúšate si kroj. Na veselici bude okrem muzikantov a tanečníka aj gazdiná, ktorá vám priamo na mieste uvarí tradičné lokálne jedlo. Okoštujete výrobky od gazdu – domáce jaternice, klobásky, parenice a oštiepky zo salaša a samozrejme aj dobrú domácu pálenku.

 

Pozorovanie divočiny – poznávanie tajov prírody

Pozorovanie prírody je edukatívna, stredne náročná prechádzka Muránskou planinou o základných princípoch fungovania lesného ekosystému, o fenoménoch, ktoré rozdeľujú spoločnosť na lesníkov a ochranárov. To všetko so skvelými sprievodcami, ktorí sa viac ako desaťročie venujú pozorovaniu a ochrane lesov a pralesov a sprevádzaniu v divej prírode na Slovensku aj v Európe. Počas výletu sa dozviete viac o zdraviu prospešných rastlinách, ako sa pohybovať v lese čo najšetrnejšie a bezpečne, ako vedieť (aj vidieť) podľa odtlačkov v pôde, trusu, srsti na skalách, ktorá zver žije v okolí, čím sa živí, ako vyzerá les s prirodzenou obnovou a les v zásahových oblastiach. Pripravte sa na niekoľko hodín bez mobilného signálu a šumenie stromov vo vetre. Výlet za poznávaním prírody sa uskutočňuje v zmysle zásad ekoturizmu.

 

Kontakt: 

Klaster Horehronie Tel.: +421911633119