Nasadnite s nami každý utorok a štvrtok v období od 19. júla do 1. septembra 2022 na Zbojnícku strelu a vláčik Čiernohronskej železnice a spoznajte tak krásy Horehronia počas spojenia zážitkovej jazdy s nostalgickou.

,,Túto letnú sezónu sme si pre návštevníkov regiónu pripravili novinku v podobe dvoch variantov zážitkových jázd na netradičnom vozidle, a to Zbojníckej strele s možnosťou prestupu na vláčik Čiernohronskej železnice, čím vznikne prepojenie medzi dvoma významnými, a zaiste i obľúbenými subjektmi, ktoré poskytujú naozaj atraktívne služby cestovného ruchu na Horehroní. Počas tohto výletu okúsia účastníci pravú atmosféru Zbojníckeho dvora na Salaši Zbojská alebo naopak Gazdovského dvora v Sedle Chlipavica. Do minulosti ich opäť vtiahne nostalgická jazda v jednom z historických vozňov poháňanom parným alebo motorovým rušňom Čiernohronskej železnice,“ uviedla výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE, Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková.

Výlet začína na Salaši Zbojská, odkiaľ Zbojnícka strela bude odchádzať, podľa platného grafikonu, za zvuku bečiacich ovečiek, erdžiacich koní a brešúcich salašníckych psov. Tie budú návštevníkov vyprevádzať na jazdu kľukatými lesnými cestičkami, cez Sedlo Chlipavica, vedúcimi do malebnej obce zvanej Čierny Balog, do miestnej časti Dobroč, kde sa nachádza jedna zo staníc Čiernohronskej železnice. V nej bude účastníkov výletu netrpezlivo očakávať vlakvedúci s pristavenými historickými vagónikmi poháňanými rušňom, do ktorého budú môcť podľa záujmu prestúpiť, zakúpiť si lístok a odviesť sa do Hlavnej stanice ČHŽ.

V Hlavnej stanici ČHŽ môžu turisti využiť pestrú paletu miestnych služieb - navštíviť staničné múzeum, odstavené drevené vozne, občerstviť či posilniť sa v Reštaurácii Lampáreň alebo si zakúpiť lístok na ďalšiu jazdu vláčikom, pričom sú na výber ďalšie dve trasy, a to zážitková vedúca z Čierneho Balogu do Vydrovskej doliny, kde sa rozprestiera rozsiahli Lesnícky skanzen alebo naopak romantická trasa, ktorá vedie z Čierneho Balogu na Výhybňu Šánske s preliezkami pre deti. Po vypravení spätného vláčika z Hlavnej stanice ČHŽ do Stanice Dobroč, môžu hostia opäť prestúpiť na Zbojnícku strelu, ktorá ich odvezie cez Sedlo Chlipavica naspäť na Salaš Zbojská.

Kým účastníci po príchode Zbojníckej strely môžu prestúpiť na pristavený vláčik na Stanici Dobroč, tak aj turisti z vláčiku môžu prestúpiť na Zbojnícku strelu, s ktorou si môžu raziť cestu na Sedlo Chlipavica, kde sa na rozsiahlej lúke v obkolesení hôr rozprestiera Gazdovský dvor, ktorý poskytuje stravovacie i ubytovacie služby. Okrem posedenia vo vnútri drevenice je k dispozícii vonkajšie posedenie v drevenom prístrešku, na lavičkách okolo ohniska alebo na laviciach okolo objektu.

,,Pridanou hodnotou tohto prostredia je dokonalý oddych bez signálu na čerstvom horskom vzduchu, na ktorom sa pasú farmárske zvieratá, ale aj viaceré úžitkové zvieratá. Niektoré zvieratá môžu turisti pohladiť, nakŕmiť, a takto ich spoznať i zblízka, čo ocenia najmä deti," dopĺňa Iveta Kaštielová, prevádzkarka sedla Chlipavica.

Všetky informácie o výlete, jeho cene, termínoch ako aj o možnosti registrácie na výlet, ktorú je nutné vykonať min. 24 hod. vopred pred jeho konaním, nájdu záujemcovia na webovej stránke www.horehronie.sk

 

 

2022_07_19_TS_Zbojnicka_strela
2022_19_07_TS_Zbojnicka_strela_2
2022_19_07_TS_Zbojnicka_strela_3
2022_19_07_TS_Zbojnicka_strela_4
2022_19_07_TS_Zbojnicka_strela_5
2022_19_07_TS_Zbojnicka_strela_6
2022_19_07_TS_Zbojnicka_strela_7
2022_19_07_TS_Zbojnicka_strela_8