13.7.2020 Červená Skala. Rodný dom našej najprekladanejšej autorky literatúry pre deti a mládež Kláry Jarunkovej v Červenej Skale, miestnej časti obce Šumiac, sa už tretím rokom obnovuje pod vedením Spolku pre obnovu dediny. Vďaka finančnej podpore z nadácie Slovenskej sporiteľne, pomoci miestnej samosprávy a Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horehronie, vznikol v objekte zaujímavý priestor pre kurzy a workshopy. Prvým z nich bol mini výtvarný workshop, ktorý sa uskutočnil v dňoch 9.-10. júla pre deti z okolitých obcí.

Názov workshopovej miestnosti je inšpirovaný jednou z najúspešnejších autorkiných kníh Brat mlčanlivého vlka, ktorá bola sondou do duše vyrastajúceho chlapca. A práve detská duša a detská fantázia inšpirovali tvorcov konceptu tejto workshopovej miestnosti. Priestor bude slúžiť najmä detskému divákovi, ktorému sa autorka prostredníctvom svojich úspešných diel prihovárala, vítať však bude i miestnu komunitu a turistov. Program pre deti bude spoluvytváraný so Základnou školou Šumiac a inými externými aktivistami či umelcami. Je to príležitosť ponúknuť niečo nové a zaujímavé deťom, ktoré vyrastajú na vidieku v krásnej prírode pod Kráľovou hoľou. Vďaka tomuto projektu budú mať možnosť zúčastňovať sa na rôznorodých aktivitách a workshopoch. Zároveň v objekte vzniká aj pamätná izba tejto významnej rodáčke.

Napriek tomu, že Klára Jarunková prežila väčšinu svojho života v Bratislave, na svoju rodnú obec nikdy nezabudla. Lásku k Horehroniu vštepila i svojej dcére, výtvarníčke Dane Zacharovej, ktorá tento región rada navštevuje. Možnosť zavítať pod Kráľovu hoľu vždy spojila s účasťou na literárnej súťaži v prednese prózy a poézie pod názvom „Jar Kláry Jarunkovej,“ ktorú dodnes organizuje Základná škola Šumiac na počesť svojej významnej rodáčky.

 „Mama nikdy nevyhodila svoj starý veľký kufor, schovávala ho pre prípad, že by sa raz chcela vrátiť domov. Veľmi rada sa do týchto končím vraciam a oceňujem snahu 

zanietených ľudí obnoviť jej rodný dom. Pokiaľ to bude v mojich silách, veľmi rada výtvarný workshop v zrekonštruovaných priestoroch raz povediem,“ vysvetľuje pani Dana Zacharová. Tento ročník výtvarného workshopu sa konal vzhľadom na aktuálnu situáciu s korona vírusom bez jej prítomnosti. Rozhodla sa ho tentokrát poviezť umelkyňa Dominika Margetová zo Šumiaca, ktorá je známa vďaka svojej dizajnérskej značke Margetka. Deti si počas dvoch dní mohli osvojiť rôzne techniky maľby, na záver workshopu si všetci zúčastnení poslali do sveta pohľadnicu balónom. Symbolika pohľadnice sa prelína s pôvodnou funkciou poštového úradu, ktorý kedysi v budove sídlil. Hlavnou poštmajsterkou v nej bola práve matka Kláry Jarunkovej, ktorá s rodinou počas svojej služby bývala v služobnom byte, ktorý bol súčasťou objektu. 

Červená Skala bola v minulosti rušným miestom na križovatke regiónov so všetkými službami. Život tu prekvital i vďaka kedysi fungujúcej železničnej doprave. 

„Oblasť sa snažíme zviditeľniť a zatraktívniť z pohľadu cestovného ruchu. Minulý rok sme posilnili železničnú dopravu historickým vláčikom pod názvom Horehronský expres. Veríme, že zaujímavé aktivity vo workshopovej miestnosti a pamätná izba budú lákadlom pre návštevníkov,“ dodáva Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka OOCR Región Horehronie.  

20200709_100826
20200709_102517
IMG-20200709-WA0001
IMG-20200709-WA0011