Náučný chodník „Od prameňa Rimavice ku prameňu Ipľa“ spája pramene dvoch významných riek Rimavice a Ipeľ, medzi ktorými sa rozprestiera aj obec Lom nad Rimavicou. Tie zo severnej i južnej stráne obkolesujú bohatstvo tejto vrchárskej obce, ktorým sú nielen ľudové tradície či architektúra, ale i krása okolitej prírody.
Myšlienku priniesť verejnosti malú ochutnávku z toho, čo obec Lom nad Rimavicou, jeho história, obyvatelia i okolie ukrýva sa pretavila do projektu prvého náučného chodníka v obci. Ten symbolicky spája nielen dva pramene riek, ale aj dva regióny, na pomedzí ktorých obec leží – Horehronie a Podpoľanie.
Projekt bol realizovaný z finančných prostriedkov Banskobystrického samosprávneho kraja v rámci VZN č.38/2019 účelovo určených na podporu regionálneho rozvoja a rozvoja cestovného ruchu v kraji. Realizátorom projektu bola obec Lom nad Rimavicou v úzkej spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu – Región Horehronie, ktorej je členom.
Chodník vedie z centra obce od prameňa Rimavice obecnou ulicou, ktorú lemujú ešte stále zachovalé drevenice s podmurovkou typické pre prostredie vrchov. Medzi nimi návštevníci objavia kováčsku vyhňu a osviežia sa pri studni, ktorá im pripomenie filmovú históriu obce. Tesne za obcou bol vybudovaný prístrešok, v ktorom si rodiny s deťmi nielen oddýchnu, ale naučia sa aj niečo nové o miestnej faune a flóre. Cykloturistická mapa, ktorá sa nachádza hneď pri prístrešku ponúkne návštevníkom ďalšie možnosti, kam sa vybrať v okolí Lomu nad Rimavicou – či už pešo alebo na bicykli. Chodník pokračuje ďalej do turisticky obľúbenej časti Lomu – vrchu Čierťaž známemu vďaka svojim dych berúcim výhľadom na hrebeň Nízkych a Vysokých Tatier. Tie si na lavičke pre zaľúbených vychutnajú o čosi dlhšie nielen páry, ale každý, kto sem zavíta. Počas oddychu si návštevníci môžu vyskúšať svoje poznatky z geografie a prejsť názvy jednotlivých vrchov. Tým menej zdatným pomôže náučná tabuľa umiestnená priamo pri lavičke. Prechádzkou ďalej po hrebeni sa návštevníci dostanú ku krížu s pamätníkom leteckého nešťastia Polanská, pri ktorom si môžu v tichu prírody odpočinúť alebo si urobiť malý piknik v prístrešku pri prameni Ipľa, ktorý sa nachádza neďaleko.
Cieľom projektu bolo zaujímavo zatraktívniť túto oblasť a vybaviť ju vhodnou doplnkovou infraštruktúrou, ktorá bude slúžiť najmä pri rekreácii a pobyte v prírode v letných, ale aj v zimných mesiacoch. Náučný chodník vedie po turistickej trase, ktorou v lete vedie oficiálna turistická trasa a v zime upravované bežkárske trate. Pravidelná údržba týchto tratí je zabezpečená najmä vďaka miestnemu partnerovi, ktorá prebieha v spolupráci s obcou a OOCR Región Horehronie. Údržbu tratí tiež finančne podporuje Banskobystrický samosprávny kraj. Vďaka spolupráci viacerých partnerov tak na návštevníkov a bežkárov čaká už túto zimnú sezónu aj nový náučný chodník.