Polmaratón SNP nadviazal na úspešné a bohato obsadené ročníky z 80-tych a 90-tych rokov minulého storočia. V sobotu 31. augusta 2024 sa v deň jubilejných osláv 80. výročia SNP tak  slávil aj veľký športový sviatok.

Od samotného rána na námestí vládla skvelá atmosféra, a to aj vďaka 245 bežcom, ktorí sa registrovali. Neodradilo ich ani horúce počasie, v ktorom museli absolvovali šesť okruhov na nádhernej mestskej trati s minimálnym prevýšením, pričom sily si zmerali celkovo v troch disciplínach: polmaratón, beh na 10,5 km a štafeta 3 x 7 km.

Ambasádorkou podujatia bola bývala slovenská reprezentantka v biatlone Ivona Fialková, ktorá mala veľkú radosť z toho, že sa Polmaratón SNP opäť vrátil do Brezna a mohla ho podporiť na domácej pôde. Bežcov nielen privítal na štarte, ale sám sa do pretekov zapojil aj predseda BSSK Ondrej Lunter.

Bežci si preteky prišli hlavne užiť a vychutnať si skvelú športovú atmosféru. Aj keď vecné ceny a finančné odmeny boli zaujímavé, stále platilo, nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa. Športovci sa napriek horúcemu počasiu nevzdávali, pot im stekal po tvári, v cieli však vládol úsmev a radosť z odbehnutých kilometrov.

Športovci bežali v kategóriách: mužská (polmaratón a desiatka) – absolútne poradie, muži do 39 rokov, do 54 rokov a nad 55 rokov, ženská: (polmaratón a desiatka) – absolútne poradie, ženy do 34 rokov, do 49 rokov, nad 50 rokov, štafeta (spoločná kategória mužov aj žien).

Najúspešnejšími mužskými bežcami, absolútnymi víťazmi boli Keňania. Celkovým víťazom Polmaratónu SNP (21,1 km) sa stal Cosmas Kigen s časom 1:04:55, za ním dobehli ďalší vytrvalci s časom 1:05:16 a 1:05:24. Najlepším bežcom zo Slovenska bol Martin Rusina (BMSC) s časom 1:09:59, ktorý po pretekoch nešetril pochvalnými slovami. V kategórii žien boli najrýchlejšie taktiež bežkyne z Kene, najlepšia odbehla s časom 1:16:55, na 4. mieste skončila Zuzana Polohová z Tímu Petra Ondruša BTPO s časom 1:22:43. Výsledky víťazov a všetkých bežcov jednotlivých kategórií nájdete na stránke Sportosoft Timing.

Organizátormi podujatia bolo Mesto Brezno v spolupráci s Technickými službami mesta Brezno, Atletickým klubom Brezno a Okresnej organizácie cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE.

Podujatie finančne podporil Banskobystrický samosprávny kraj cez Krajskú organizáciu cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus vystupujúcej pod marketingovou značnou Za horami, za dolami a Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.