Rodina Janštovcov pod značkou Saber produkuje už 5 rokov viaceré druhy  kvalitných destilátov, ktoré sú odrazom tradícií so svedomitým dodržiavaním výrobných procesov. Rodinná pálenica SABER Distillery, sídliaca na Lúčkach, sa rozhodla pri tejto príležitosti vydať limitované edície až troch tradičných destilátov v ich netradičnom prevedení. Mnohé destiláty či niektoré liehoviny si môžete zakúpiť aj priamo v našom Turisticko-informačnom centre na námestí v Brezne alebo online na www.eshop.horehronie.sk

Medzi limitované edície patrí 4-ročný CONSTANTIN Slivkový destilát odležaný na slivkách a s medom v limitovanom počte 46 kusov, Ďalšou z nich je Palantír Nízkotatranská Vintage Borovička vyrobená poctivo z plodov borievok dopestovaných na horehronských pastvinách, doplnená vetvičkou borievky vo fľaši, v počte iba 50 kusov. Limitované edície uzatvára obilný destilát HUGAN Vodka s pôvodnou receptúrou, vďaka ktorej získala autentickú historickú chuť, ktorú si dnes pamätajú už len naši starí rodičia. Vodka Hugan sa vyrába a kompletne spracováva v liehovare Saber Distillery v Brezne od roku 2016. Na výrobu tohto nápoja sa používa iba jedna odroda stredoslovenskej pšenice, pričom je naplnený až do 300 limitovaných fliaš. Pár z nich je možné zakúpiť práve u nás v TIC Brezno.

Horehronská Hugan Vodka a Palantír Borovička zaznamenali v roku 2018 mimoriadny úspech na jednej z najväčších a najprestížnejších svetových súťaži IWSC (International Wine & Spirits Competition) v Londýne, kde oba destiláty získali striebornú medailu. Cieľom tejto súťaže bolo a stále je odmeniť excelentné vína a destiláty a podporiť rozpoznávanie kvalitných produktov. Súťaže sa pravidelne zúčastňuje viac než 90 krajín z celého sveta a degustácii sa venuje viac než 400 uznávaných expertov.Okrem toho sú tieto dva destiláty, ako výnimočnej chute, tak aj výnimočnej kvality, ocenené regionálnou značkou - Regionálny produkt Horehronie, na čo sme obzvlášť hrdí.

Ak máte chuť na vyššie opisované pravé a jedinečné destiláty z Horehronia, nezabudnite navštíviť Turisticko-informačné centrum Horehronie v obci Bystrá, kde vo vybrané termíny bude prebiehať degustácia až 9 Saber destilátov. Vybrať sa na tento jedinečný gurmánsky zážitok môžete i skibusmi, ktoré budú v zimnej sezóne premávať podľa aktuálne platného grafikonu. Takto môžete región Horehronie nie len zažiť, ale i ochutnať... Viac informácii ako k plánovaným degustáciám, tak i ku skibusom vám poskytneme už čo nevidieť, preto nás nezabudnite pravidelne sledovať.

A to nie je zďaleka všetko! Do rodiny Horehronských páleniek – Horehronská divoká borovička, Horehronská domáca slivka, Horehronská šťavnatá malina a Horehronská pochúťková štrúdľa, pribudla i poctivá Horehronská Griotka z Kocúrkova. Na výrobu 1 litra tohto lahodného likéra bolo použitých  až kilo višní. A však pozor! Nečakajte presladený či precukrený likér. Pitie višňového likéru, obzvlášť pre všetky dámy, bude príjemným zážitkom a na vašom jazyku zanechá dlho trvajúci pôžitok, pretože pravé višne = pravá griotka.

Zdroj: Saber Distillery

2021_11_15_Saber_5_rokov_posobenia_1
2021_11_15_Saber_5_rokov_posobenia_2
2021_11_15_Saber_5_rokov_posobenia_3
2021_11_15_Saber_5_rokov_posobenia_1