Podujatie ,,Tajuplné bytosti alebo Kto po nociach chodí" pokračuje v Horehronskom múzeu jarným zvykoslovím. Tajuplné bytosti sa vám predstavia v podobe figurín, poverového rozprávania či pútavej inštalácie z etnografického fondu doplnenej svetelnou a audio technikou. To všetko nájdu návštevníci Horehronského múzea v Brezne aj počas jarných mesiacov. 

Nové zážitkové podujatie, ktoré Horehronské múzeum v Brezne po prvýkrát uviedlo koncom októbra minulého roku, slávilo napriek prísnym pandemickým opatreniam mimoriadny úspech. Tajuplné bytosti tak v Meštianskom dome číslo 13 ožijú aj v najbližších týždňoch, tentokrát s výkladom spojeným s jarným zvykoslovím.

Pre verejnosť je pripravených celkovo dvanásť termínov počas sobôt, od 19. februára do 26. marca. Predaj vstupeniek je už v tejto chvíli spustený prostredníctvom rezervačného portálu Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrického samosprávneho kraja Za horami za dolami.

Termíny pre školy i odmena pre zdravotníkov

Samozrejme, pripravené sú aj termíny pre školy, ktoré budú počas pracovného týždňa v dopoludňajších hodinách. Po dohode priamo s Horehronským múzeom sa môžu školy prísť na Tajuplné bytosti pozrieť v termínoch od 14. do 25. februára.

To však nie je všetko, múzeum a župa sa rozhodli pripraviť špeciálne termíny aj pre zdravotníkov z breznianskej nemocnice, pre ktorých sú vyčlenené štyri extra podujatia v dvoch termínoch, ako poďakovanie za ich prácu počas pandémie. Zámerom bolo nadviazanie na sériu divadelných predstavení Kultúra ďakuje, ktoré počas jesenných mesiacov odohrali tri divadlá v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja pre zamestnancov zariadení sociálnych služieb a zdravotníkov.

„Stridžie dni“

Prvé spustenie podujatia ,,Tajuplné bytosti alebo kto po nociach chodí" sa orientovalo na predvianočný čas, a to nie náhodou. Práve s adventným obdobím sa spája najsilnejšia a asi aj najznámejšia predstava o možnom škodení zlých síl. Súvisí to priamo s predlžujúcou sa nocou, teda pomyselným víťazstvom zla nad dobrom. Ale čo nie je až také známe, že takéto dni, označované aj ako „stridžie“, sa vyskytovali niekoľkokrát v roku.

Hoci sa jarné obdobie spája najmä s dlho očakávaným prebúdzaním prírody, a teda v tradičnej kultúre aj so začatím hospodárskeho roka, kým sa tak dialo, mali nepriaznivé sily predsa len dosť príležitostí na obmedzenie rodiacej sa prosperity.

V noci zo Zeleného štvrtka na Veľký piatok pastieri trúbením vyháňali zlých duchov. Podľa predstáv hluk vyháňal zlé sily, preto bolo povinnosťou dedinských pastierov po západe slnka a okolo polnoci práskať bičmi, trúbiť, búchať a robiť odstrašujúci hluk. Ďalšia rozšírená predstava bola, že v noci zo Zeleného štvrtka na Veľký piatok sa schádzajú strigy na určitých miestach, kde tancujú alebo sa kúpu tak zaujato, že nezbadajú ani človeka, ktorý sa k nim priblíži. Človek, ktorý ich spozná musí byť ticho, keby sa prezradil mohli by ho zmrzačiť, až zabiť. Takisto ani nemôže o tom nikomu povedať. Taktiež podľa predstáv si chodili strigy na Veľký piatok zabezpečovať časť mlieka pre seba a to tak, že skoro ráno odoberali kvapky rosy z cudzej lúky. Ženy v domácnostiach zase na Veľký piatok priväzovali maselnicu o nohu stola, aby im striga (neuškodila) a im sa dalo zmútiť maslo.

 

Projekt ,,Tajuplné bytosti alebo Kto po nociach chodí" je realizovaný aj vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja, z verejných zdrojov podujatie podporil Fond na podporu umenia a na prípravu projektu prispelo aj Mesto Brezno. Podujatie je organizované v spolupráci s Krajskou organizáciou CR Banskobystrický kraj Turizmus a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Horehronie.

 

2022_02_09_tajuplne_bytosti_1
2022_02_09_tajuplne_bytosti_2
2022_02_09_tajuplne_bytosti_4
2022_02_09_tajuplne_bytosti_5