Chceli by ste vidieť najväčšiu „drevenú žehličku“ na Slovensku alebo sa pozrieť na Brezno z vtáčej perspektívy z mestskej veže? V rámci svetového dňa cestovného ruchu v piatok 25.9.2020 vás oblastná organizácia cestovného ruchu Región Horehronie v spolupráci s Horehronským múzeom pozýva na prehliadku týchto unikátnych skvostov. 

Nepremeškajte a príďte zažiť bohatý a hlavne zaujímavý program v rámci ktorého sa sprístupnia miesta, kde sa bežne verejnosť nedostane. Svetový deň cestovného ruchu v Brezne sa bude skladať z dvoch častí a teda prehliadok dvoch miest, ktoré sú lákadlom pre turistov ale i domácich návštevníkov. 

Prvá je zameraná na prezentáciu zreštaurovaného mangľa na konský pohon umiestneného v roľnícko-remeselníckej usadlosti na Rázusovej ulici 20 v Brezne pod názvom „Do mangľa sme sa vybrali“. Verejnosť bude mať možnosť nahliadnuť do útrob jedinečnej technickej pamiatky svojho druhu na Slovensku, najväčšej „žehličky“ – mangľa, oznámiť sa s jeho funkciou a významom pre Brezňanov a ľudí zo širokého okolia. Program obohatí Remeselná škola JasKa z Predajnej, ktorá pripraví workshop o tkaní. Každý návštevník si bude mať možnosť vyskúšať základné princípy tkania a odniesť si so sebou na pamiatku svoj vlastný tkaný výrobok. Po prezretí mangľa sa záujemcovia o výstup na dominantu mesta premiestnia na námestie. Prehliadky zvonice budú prebiehať od 17:15 do 19:00 v skupinách s obmedzeným množstvom. Sprístupnená bude až po „zvonárov byt“, z ktorého sa návštevníkom naskytnú nádherné výhľady do okolia mesta a určite sa dozvedia aj čosi zaujímavé z histórie zvonice, zvonov ale i mesta.

Sme radi, že nám mesto Brezno opäť poskytlo  možnosť výnimočne otvoriť zvonicu pre verejnosť. Celoročne sa k nám dostávajú podnety súvisiace so záujmom o jej prehliadky a aj preto veríme, že v blízkej budúcnosti sa nám podarí dosiahnuť jej sprístupnenie“ uviedla Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková z oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horehronie. 

Pre návštevníkov bude pripravený pri zvonici informačný stánok s množstvom propagačných materiálov ale i so suvenírmi z mesta Brezna a regiónu Horehronie.

,,Vzhľadom k aktuálnej situácii prosíme návštevníkov o dodržiavanie všetkých opatrení ktoré budú počas podujatia nariadené. Veríme, že si nájdete čas na lepšie spoznanie atrakcií, ktoré Brezno v rámci uvedeného podujatia ponúka,“ dodala výkonná riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu.

2020_09_22_TS_CR
DJI_0041
DSC09440
DSC09443