Asi pred mesiacom sme mali možnosť v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu – Banskobystrický kraj Turizmus privítať na Horehroní v rámci infocesty vzácnu návštevu v podobe manželov Márie a Adriána Bartalosovcov spolu s ich asi ročným synčekom Noelom.

Mária je známa slovenská herečka, populárna najmä u divákov obľúbeného televízneho seriálu Oteckovia. Jej manžel Adrián je profesionálny tanečník s vlastnou tanečnou školou v Bratislave – lásku k pohybu a tancu však majú rozhodne spoločnú. Zavítali k nám na tri dni plné bohatého programu a s jasným cieľom – spoznať Horehronie a jeho krásy počas jesene a odniesť si z neho aspoň kúsok domov. Nenechali sme ich však odísť len tak naprázdno, preto Vám od nich prinášame niekoľko dojmov a zážitkov z Horehronia. 

Na Horehroní ste boli prvýkrát, čo vás s manželom najviac oslovilo na našom regióne?

Na Horehroní ma najviac oslovila úžasná príroda a najmä prekrásne lesy. Častokrát som sa pristihla pri tom, ako sa na ne len tak dívam a predstavujem si, že tam niekde v tých pekných lesoch máme malú chatku a je nám tam dobre. Páči sa mi, že na Horehroní je veľa možností a rôzne druhy zábavy aj pre celé rodiny. Dopredu však musím povedať, že tri dni na Horehroní sú veľmi málo!

Počas infocesty ste navštívili niekoľko nádherných miest na Horehroní. Je nejaké, ktoré vám učarovalo natoľko, žeby ste sa doň radi vrátili?

Zaručene sa chceme vrátiť na Chopok, ale už po vlastných a taktiež na Salaš Zbojská. Hovorili nám, že kedysi tam bola jedna drevená koliba a dnes je to tam už krásne vybudované. Je tam veľmi pekné ubytovanie, nádherné okolie, zvieratá a Legendárne buchty! Tam sa musíme a chceme vrátiť.

Infocestu ste absolvovali s približne ročným synčekom Noelom. Myslíte si, že náš región poskytuje dostatok možností na trávenie dovolenky aj pre rodiny s menšími deťmi?

Práve pre rodiny s deťmi to môže byť skvelá dobrodružná dovolenka či výlet. Deti sa majú kde vyšantiť, dokážete im spraviť naozaj pestrý program a určite sa nebudú nudiť. Ak by som mala odporučiť nejaké miesto kam s deťmi, Horehronie sa naozaj oplatí.

Navštívili ste aj niekoľko gastro prevádzok a zariadení, má podľa Vás gastronómia na Horehroní čo ponúknuť? Čo by ste odporúčali?

Určite áno. Ja osobne mám veľmi rada našu slovenskú tradičnú kuchyňu. Jednoduchú a zároveň tak chutnú. Na Salaši Zbojská som prvýkrát ochutnala pouhorské tľapkance a veľmi mi chutili. Musela som sa však držať, aby som domov z Horehronia neprišla s piatimi kilami navyše, haha. 

Mali ste tiež možnosť ochutnať niekoľko regionálnych špecialít či produktov, ktoré vyrábajú šikovní miestni podnikatelia. Myslíte si, že je dôležité začleniť lokálnych výrobcov do cestovného ruchu? Prispieva to podľa Vás k atraktivite regiónu?

Odpoveď znie jednoznačne áno. Keď som predtým jedla korbáčiky alebo syr, nezamýšľala som sa nad tým, ako sa vyrábajú, až kým sme to nevideli na vlastné oči. Zrazu mám úplne iný obraz o syre. Je to veľká obeta stráviť nad jeho výrobou toľko času. Takú robotu dokáže robiť naozaj len človek, ktorého to baví - ako mi aj jedna milá žienka syrárka potvrdila. Vážim si prácu ľudí, pre ktorých sú ich vlastné ruky zlatom. Od tohto zážitku, kedy sme mohli nazrieť do procesu výroby syra sa už pozerám na ten “obyčajný” korbáčik celkom inak.

V rámci infocesty ste mali možnosť zažiť Horehronie dá sa povedať „na vlastnej koži“ – či už návštevou inšpiratívnych ľudí z regiónu venujúcich sa tradičným ľudovým remeslám, skúšaním regionálnych krojov či učením sa miestnym zvyklostiam a tancom. Páčila sa vám táto zážitková forma spoznávania regiónu?

Pre mňa je to tá najúžasnejšia forma spoznávania toho nášho slovenského! Nie sme tie typy, čo si zarezervujú hotel a celé dni preležia, prípadne si len užívajú wellness. Naopak, máme radi zážitky, dobrodružstvá, objavovanie, spoznávanie, ochutnávanie. To je presne to, čo nás na cestovaní baví.

Ak by ste mali povedať päť top vecí na Horehroní, ktoré by to boli ?

Nezažili sme zďaleka všetko a ako som spomínala tri dni na Horehroní sú málo. Z toho, čo sme mali možnosť zažiť, musím vyzdvihnúť určite nádhernú prírodu a očarujúce lesy, skvelú turistiku či Čiernohronskú železničku (my sme si predtým zobrali na Salaši Zbojská Legendárne buchty a vychutnávali sme si ich cestou vo vláčiku). Zaručene sa tiež oplatí spojiť zastávku pri Chmarošskom viadukte s návštevou Depo café (to je skutočná podívaná). Veľký zážitok sme mali aj z návštevy tkáčky Veroniky (tieto výlety za remeslami na Horehroní organizuje regionálna cestovná agentúra STEY Slovakia, čím ho robí ešte atraktívnejším pre turistov) a bolo nám cťou nahliadnuť do domu takého zručného a poctivého človeka.

Počas infocesty ste boli ubytovaní v najlepšom štvorhviezdičkovom hoteli na Horehroní - Hoteli Partizán na Táľoch, ako hodnotíte pobyt a služby hotela?

Ubytovanie bolo veľmi komfortné, sme trošku zaťažení na postele a periny, haha. Naša posteľ doma je pre nás tá najlepšia a vždy sa strašne radi vraciame domov aj práve kvôli nej. No musím povedať, že som sa zaľúbila do postele a perín na hoteli. Pre niekoho je to možno blbosť, ale pre nás je spánok veľmi dôležitý. Takže palec hore za to, že sme sa výborne vyspali každú noc. Každý deň sme dostali výborné jedlo a využili sme aj masérske služby, s ktorými sme boli tiež veľmi spokojní. Veľkým plusom hotela je reštaurácia Tálska bašta, v ktorej sme si vychutnali večeru spolu so živou ľudovou muzikou. Skvelá atmosféra! Hotel má aj skvelý detský kútik, ktorý je naozaj veľký, s rôznymi možnosťami hry a Noel sa v ňom jeden večer dokonale prehral.

Čo sa Vám osobne z infocesty páčilo najviac ? 

Chopok, návšteva tkáčky Veroniky a Folklórneho súboru Mostár, kde sme si okrem krojov vyskúšali aj tanec. Adi si tiež vyskúšal zahrať na fujare a máme z toho obrovský zážitok.

Odporučili by ste návštevu Horehronia aj svojim známym?                                              

Už sa tak stalo. Z výletu sme prišli nadšení a hneď sme o svojich zážitkoch porozprávali rodine aj priateľom. Kto ešte nebol na Horehroní, mal by tam určite zavítať. Mrzí ma, že sme Horehronie navštívili až teraz. Je to prekrásny kraj a Horehronci majú byť na čo hrdí.

Sľúbili sme Vám desať otázok, no ešte jedna predsa navyše. :) Pre OOCR Horehronie ste jednou z prvých spoluprác ako Instagram influencer“. Nám sa s Vami spolupracovalo veľmi dobre a sme radi, že ste do regiónu zavítali. Ako hodnotíte túto spoluprácu vy? Myslíte si, že OOCR sú dôležité pre rozvoj turizmu a podporu miestnych podnikateľov v cestovnom ruchu v regióne? 

Ďakujeme, aj nám sa spolupracovalo veľmi dobre, tiež sme boli na infoceste cez organizáciu a Instagram prvýkrát. Aj napriek tomu, že si všetky cesty a výlety vždy plánujeme sami, bolo skvelé, že sme mali program zostavený dopredu, a to veľmi pestro. Musíme priznať, že sami by sme si ho tak dobre nevymysleli a teším sa, že sme stihli takmer všetko, čo bolo naplánované. Boli to tri dni nabité zážitkami, ďakujeme!

 OOCR považujeme za rovnako dôležité ako turizmus samotný. Bez toho to už ani nemôže byť, nakoľko, ako aj vy sami píšete, podporujú rozvoj turizmu a tiež malých podnikateľov. Sami sme takí malí podnikatelia, preto vieme, čo všetko to obnáša a aké je dôležité tú podporu mať.

Z Regiónu Horehronie nám neostáva nič iné, ako sa ešte raz poďakovať našim milým hosťom za návštevu, ktorá dúfame, nebola posledná. Veríme, že aj Vás tieto riadky navnadili, aby ste navštívili naše nádherné Horehronie a mohli sme Vás tu rovnako privítať. Náš región je pre dovolenku s deťúrencami naozaj bohatý na zážitky, preto ich určite nezabudnite „zbaliť“ so sebou. :)

infocesta_web_1
infocesta_web_1
infocesta_web_2
infocesta_web_3
infocesta_web_4
infocesta_web_5
infocesta_web_6
infocesta_web_7