Interaktívny rozprávkový svet a audiovizuálny sprievodca, to sú nové atrakcie, ktorými región Horehronie láka návštevníkov každej vekovej skupiny. Prvá pilotná časť projektu o rozprávkovom svete sa zameriava na stvárnenie sci-fi filmu s názvom Avatar, prostredníctvom ktorej sa návštevník ocitne na planéte Pandora, akoby vystrihnutej zo samotného filmu. Naopak audiovizuálny sprievodca v národnej kultúrnej pamiatke Vodný mlyn s náhonom v Predajnej návštevníkov prevedie životom mlynára.

Región Horehronie poskytuje celoročne nespočetne veľa možností na aktívne trávenie voľného času v prírodnom prostredí. Potreba zatraktívniť ponuku regiónu aj počas nepriaznivého počasia viedla k vytvoreniu dvoch interiérových/indoorových projektov Jeden z nich sa nachádza v obci Nemecká, časť Zámostie, v budove bývalej obecnej školy. Jej nevyužívané priestory sa stali miestom Rozprávkového sveta, na ktorom pracovali talentovaní umelci z Centra nezávislého vizuálneho umenia – Umno, z Banskej Bystrice. Vďaka nim sa podarilo zrealizovať prvú etapu rozvojového zámeru v celkovej sume 22 000 €.

Ako prvá prešla rozsiahlou rekonštrukciou miestnosť, ktorá svojou rozlohou predstavuje najväčšiu plochu v budove, a z toho dôvodu bola ako z finančného, tak aj z časového hľadiska najnáročnejšia. Jej samotná obnova trvala necelý pol rok, od júna do decembra, pričom zahŕňala vypratanie priestorov, tematické vymaľovanie a úpravu stien, až po umiestnenie figurín a nainštalovanie potrebných inštalácií, ktoré umocňujú celkovú atmosféru. Tematicky je venovaná celosvetovo známemu filmu, ktorým je Avatar.

Keďže ide o finančne náročný projekt, ktorý sa plánuje ešte rozširovať aj o vonkajšie figuríny pre celkové zatraktívnenie, realizácia je rozdelená do viacerých etáp. Prevádzka tohto „múzea“ bude spadať pod Turisticko-informačné centrum Dolné Horehronie so sídlom v Brusne, ktoré bolo uvedené do prevádzky v októbri tohto roku. Rezervácie budú spustené od januára 2024.

Projekt finančne podporilo Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky.

 

2023_12_15_TS_Rozpravkovy_svet_2
2023_12_15_TS_Rozpravkovy_svet_3
2023_12_15_TS_Rozpravkovy_svet_4
2023_12_15_TS_Rozpravkovy_svet_5
2023_12_15_TS_Rozpravkovy_svet_6
2023_12_15_TS_Rozpravkovy_svet_7
2023_12_15_TS_Rozpravkovy_svet_8
2023_12_15_TS_Rozpravkovy_svet_9