Teplé jarné lúče slnka, ožívajúci mihot v prírode a nové možnosti trávenia voľného času prichádzajú s predzvesťou leta. Pokiaľ ste milovníkom aktívneho pohybu a horskej prírody, sladkou romantickou dušou alebo túlavým mestským typom, prinášame pár tipov na trávenie tej najkrajšej jari v regióne Horehronie.

Bicykel, prvá jarná turistika a slnečné skialpy

Pokiaľ je pre vás a váš bicykel ideálny hladký asfalt, užiť si ho môžete bez obmedzení áut, s výhľadmi na zelenú prírodu na tiahlej cyklotrase Hrončianskou dolinou, ktorú odporúčame spojiť s časťou Kamenistej doliny križujúcej na mieste sv. Ján, neďaleko obce Hronec. Táto dolina síce vedie až do vrchárskej obce Sihla, no vašim cieľom môže byť neďaleká technická pamiatka tajch Hrončok, v minulosti slúžiaci na zachytávanie vody, kde vás vlastné dobroty posilnia na ceste späť. 

Láka vás prvá jarná turistika? Vydajte sa na ňu z obce Lom nad Rimavicou, kde po zelenej turistickej trase prejdete do obce Utekáč k rázcestiu Dolina. Ohromujúci starý kaštieľ, strážca nostalgického sveta ľudovej architektúry, otvára zabudnutú dolinu Kysuca, ktorá ak obdivujete prvky tradičnej ľudovej kultúry, je pre vás ako stvorená. Dolinu Kysuca si najlepšie vychutnáte na ústi hrebeňa Uhliarka s výhľadmi na Vepor a Poľanu

Ak sa ešte stále neviete rozlúčiť s posledným prírodným snehom na horách, vyskúšajte posledné slnečné jazdy na skialpoch alebo bežkách na južných svahoch Chopku alebo v okolí Čertovice.

Romantický piknik so sladkou bodkou na záver

Piknikový kôš plný dobrôt chutí najlepšie vo dvojici. Ak hľadáte pokojné romantické miesto s piknikovým stolom, odporúčame navštíviť prameň Hrona alebo okolie pri Voglovom chodníku neďaleko horehronskej obce Telgárt. Po tom, čo v prírode pookrejete a načerpáte silu sa nezabudnite zastaviť pri Chmarošskom viadukte, premyslenom technickom unikáte, ktorý sa nachádza neďaleko hlavnej cesty. Kávičku a sladký koláčik si môžete vyzdvihnúť v kaviarni  , ktorej historický vagónik láka svojim netradičným a príjemným vizuálom.

Mestský tip

Pokiaľ budete v centre mesta Brezno, odporúčame  ochutnať kvalitné jedlo alebo lahodnú kávu, ktorú si môžete zobrať so sebou v rôznych stravovacích zariadeniach a kaviarňach. Jedlo si najlepšie vychutnáte napríklad v mestskom parku v tieni stromov alebo v historickom centre. Po dobrom jedle sa vydajte na príjemnú prechádzku. Odporúčame navštíviť brezniansku kalváriu, ktorej cesta začína pri obchodnom centre Kaufland. Pokiaľ ste z prechádzky vysilení a dostanete chuť na cukrové, to najlepšie a podľa tajných receptúr dostanete z Breznianskej cukrárni. Ich jedinečné zákusky si môžete po ceste domov vyzdvihnúť napríklad v obchodnom centre Tesco. 

Viac o tipoch na výlety v regióne Horehronie nájdete na našej webovej stránke www.horehronie.sk. Na subdoménach www.cyklo.horehronie.sk a www.turistika.horehronie.sk nájdete aktuálne informácie o znovuotvorení požičovne našich elektrobicyklov a cyklodrezín. 

Nezabúdajte počas všetkých aktivít dbať na svoje zdravie a dodržiavať aktuálne vládne nariadenia týkajúce sa šírenia vírusového ochorenia COVID-19. 

2021_04_23_clanok_1
2021_04_23_clanok_2
2021_04_23_clanok_3
2021_04_23_clanok_4
2021_04_23_clanok_5
2021_04_23_clanok_6
2021_04_23_clanok_7
2021_04_23_clanok_8