Tajuplné bytosti alebo Kto po nociach chodí je názov nového zážitkového podujatia, ktoré bude v priestoroch Horehronského múzea v Brezne verejnosti prístupné počas sobôt od 30. októbra do 4. decembra. Cez týždeň sú termíny vyhradené pre školy. Na návštevníkov tu čakajú výnimočné figuríny so zvukovými efektmi, niektoré v životnej veľkosti, viažuce sa na horehronské poverové rozprávania.

Počuli ste už o tom, že na pravé poludnie sa nesmelo pracovať, ale na pár minút obmedziť prácu, najmä ak to bola práca na poli?  O  tom, že sa niekomu mohlo opakovane každú noc zle spať a ťažilo ho na prsiach? O tom, ako niekto blúdil nocou z nevysvetliteľných príčin sem a tam a nemohol nájsť cestu, ktorou išiel predtým i niekoľkokrát?

Poludnica, Runa, Mora či Svetlonos. To sú tajuplné bytosti, s ktorými sa stretávame v rozprávaniach a predstavách našich predkov. Práve poverové rozprávania, ktoré patria k najstarším prejavom ľudovej prózy, inšpirovali nové zážitkové podujatie Horehronského múzea v Brezne. Návštevníci tu nájdu celkovo trinásť figurín a izbu, na ktorej zariadenie použili viac ako 120 zbierkových predmetov z etnologického fondu múzea.

„Pri vstupe privítajú návštevníkov plačky, ktorých obradný plač mal v minulosti dôležitú úlohu v rámci pohrebného obradu. V hlavnej časti sa návštevník oboznámi s predstavami o poverových bytostiach, posmrtnom živote a zvykosloví. Podujatie sa odohráva v interiéri imitujúcom tradičné bývanie, s náznakom kultového kútu, pece a postele,“ približuje autorka projektu Denisa Čiefová.

Návštevníci sa pútavou formou dozvedia, prečo sa maselnica priväzovala o nohu stola, čo značil kruh kriedou okolo postele, prečo boli na prahu položené cibuľa a cesnak, na čo slúžil rozsypaný mak, prekrížené metly či klince zatlčené do polena.

Zážitková výstava bude verejnosti prístupná počas sobôt, od 30. októbra do 4. decembra. Vstupenky si budú môcť záujemcovia zakúpiť cez stránku Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj turizmus, v sekcii Rezervuj si zážitky: www.zahoramizadolami/tajuplnebytosti.sk

2021_10_06_tajuplne_bytosti_1
2021_10_06_tajuplne_bytosti_2
2021_10_06_tajuplne_bytosti_3
2021_10_06_tajuplne_bytosti_4