Židovská synagóga

Prehliadka židovskej synagógy

Základný kameň jedinečnej židovskej sakrálnej pamiatky v regióne bol slávnostne položený v roku 1901 s vysvätením, ktoré sa konalo v roku 1902. Projekt a jeho výstavbu navrhol architekt Alojz Payerberger z Banskej Bystrice. Od roku 1902 slúžila synagóga náboženskej obci, pozostávajúcej v tom čase z viac ako 172 členov. Synagógu definuje elegantná osemhranná veža s cibuľovou kupolou a tradičným interiérom. Po deportácii Židov z mesta v roku 1942 bola budova využívaná na uskladnenie plodín a nábytku. V roku 1972 bola budova oficiálne zapísaná do Centrálneho registra kultúrnych pamiatok. Novo zrekonštruovaná budova už neslúži svojmu náboženskému účelu. Veža pod kupolou je stálou expozíciou venovanou histórii synagógy a životu židovskej komunity. Synagóga navyše poskytuje vynikajúce priestory na koncerty, výstavy a akékoľvek ďalšie miestne kultúrne a spoločenské podujatia.

Prvotné pokusy Židov usadiť sa v Brezne boli neúspešné. Robotník židovského pôvodu, zamestnaný v pálenici Štefana Čipku, musel mesto krátko po svojom príchode v roku 1852 opustiť a v roku 1854 získali dve židovské rodiny trvalý pobyt v Brezne len za cenu zrieknutia sa vierovyznania. Novozaložená židovská náboženská obec mala neologický charakter a patrila do zväzku Ješurun. Spočiatku nemala vlastný rabinát a záujmy obce zastupovali rabíni z bližších, či vzdialenejších miest – rabín Goldzicher z Radvane, Salomon  Mózes z Tvrdošína, Leo Singer z Rimavskej Soboty, banskobystrický rabín Emanuel Lenke, prípadne stáli zástupcovia rabínov.  Modlitebňu nahrádzali súkromné priestory a počas výročných sviatkov sa cirkevníci stretávali v dome námestí č. 11

Po ukončení 2. svetovej vojny sa do mesta vrátila len nepatrná časť pôvodných príslušníkov židovskej komunity a tri nové rodiny.  Väčšina z nich prenasledovanie neprežila a tí, ktorí mali šťastie a ostali nažive, sa väčšinou neskôr vysťahovali do cudziny (Anglicko, Izrael, Švajčiarsko, USA). Židovská komunita v Brezne sa už neobnovila.  Synagóga, ktorá napriek nepriaznivým postojom voči takýmto stavbám zotrvala na svojom mieste, ostáva  mlčanlivým svedkom, aj výčitkou zároveň

Ak sa chcete vydať po stopách židovskej komunity v Brezne a nechať sa stiahnuť do minulosti, neváhajte a kontaktujte Turistické informačné centrum Brezno, ktoré vám zabezpečí na objednávku prehliadku synagógy so sprievodcom. Synagóga ponúka nie len svoju novo zrekonštruovanú podobu sakrálnej pamiatky, ale aj vždy aktuálnu výstavu a stálu expozíciu zo života židovskej komunity  v Brezne. Prehliadka obsahuje výklad o histórii breznianskej synagógy ale i o vtedajších členoch židovskej komunity žijúcich v Brezne.

Trvanie prehliadky: minimálne 30 minút

Cenník: Dospelí 2 €/osoba (minimálny počet ľudí v skupine 5)

Prehliadka pre žiakov, študentov, seniorov a osoby s ŤZP: 1€/osoba

Na prehliadku je potrebné sa objednať minimálne 2 dni vopred na telefónnych číslach +421 48 611 42 21 +421 911 410 555 alebo na emailovej adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.