Užite si druhý predlžený majový víkend na Horehroní naplno. Pračítajte si top 10 tipov na výlety naprieč celým regiónom. 

1. Čiernohronská železnica

Historické vlaky Čiernohronskej železnice netrpezlivo čakajú na svoju chvíľu. Otvorenie prevádzky sa pre opatrenia v súvislosti s koronavírusom neustále presúvalo, najbližšie vyhliadky sú však optimistické. Čiernohronská železnica privíta prvých návštevníkov už 8. mája.
„Našou výhodou je, že jazdíme v otvorených vagónoch a máme ich dostatok. Ak bude potrebné, vieme zapojiť až 20 vozňov. Ľudia tak vo vláčiku môžu sedieť po jednom, aby sme dodržali predpísaný odstup,“ hovorí Aleš Bílek, riaditeľ Čiernohronskej železnice.
Okrem toho bude v areáli umiestnených viacero stojanov s dezinfekčnými prostriedkami. Povinnou výbavou pre personál a návštevníkov je rúško. Vstup do malého staničného múzea bude regulovaný. Do prevádzky sa spustí aj reštaurácia Lampáreň, pre návštevníkov zabezpečí výdaj jedla do menu boxov.
„Vláčiky budú do Vydrovskej doliny premávať podľa pravidelného cestovného poriadku, v soboty by mala jazdiť aj parná lokomotíva. Bez turistov je stanica prázdna a smutná. Veríme, že už čoskoro sa z našich vagónov bude ozývať veselý smiech, ako sme na to zvyknutí,“ dodáva Aleš Bílek.


undefined

2. Rozhľadňa Pustý vrch, Čierny Balog

Vychutnajte si príjemnú prechádzku alebo cyklistiku na pokojné miesto a pookrejte výhľadmi z drevenej Rozhľadne Pustý vrch, z ktorej si vychutnáte pohľady na panenskú prírodu v objatí Veporských vrchov. K rozhľadni vedie 6 trás, ktoré sú značené smerovníkmi v obci. Výhľady z rozhľadne si môžu užiť aj cyklisti, ktorý sa ku rozhľadni dostanú po trase z lokality Komov, Látky. Rozhľadňa má dve vyhliadky, vo výške 3 a 6 metrov. Občerstvenie Vás čaka ..pri okienku" v reštaurácii Lampáreň pri staničke Čiernohronskej železnice.


Rozhľadňa Pustý vrch

3. Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline

Lesnícky skanzen je živé múzeum v prírode. Na viac ako štvorkilometrovom „Chodníku lesného času“ je v súčasnosti 84 zastávok, ktoré vám mnohými zaujímavými exponátmi a predovšetkým prirodzenými lesnými stanovišťami ponúknu objavné pohľady na životodarné schopnosti lesa. Určite vás však zaujmú aj živé obrazy z histórie, súčasnosti a budúcnosti lesníctva. No za odmenu Vám iste padne aj malé občerstvenie ,,cez okienko“ v Handelskej kolibe u Čika.

undefined

4. Náučný chodník z Hornej Lehoty k hradisku – Hrádok alebo Prdimuchov upírsky chodník

Prechádzka k hradisku na Hrádok (834 m.n.m.) – sídlo Keltov začína pred izbou „Kelti na Horehroní“ v centre obce Horná Lehota (532 m.n.m.).- ktorá veríme, že bude taktiež čoskoro otvorená. Trasa je dlhá 3,4 km a pôjdete po modrej turistickej značke. Výšinná poloha Hrádok bola osídlená práve počas trvania doby železnej. Archeologický výskum v rokoch 1999 až 2002 to dokázal. Nevieme však z určitosťou, či ju presne vymedzuje. Kedy presne sem prišli prvý osadníci a kedy a hlavne ako tu život zanikol. Na to by sme potrebovali vo výskume pokračovať. Isté však je, že aj priamo tu na lokalite, sa železo spracovávalo. V obci Horná Lehota odporúčame aj krátky chodník jediného upíra Prdimuchu, ktorý obchádza okolité pasienky.


Hrádok

5. Ajax farma

Na Ajax farme spoznáte z konského chrbta raj Nízkych Tatier, bylinkami nasýtený prírodný vduch, vánok vo vlasoch a popritom si dokonalý aktívny relax. Ajax farma osloví tak dospelých, ktorí si tú nájdu jazdecké kone, ako aj deti, na ktoré tu čakajú obľúbené poníky. Návštevu Ajax farmy odporúčame najmä rodinám s deťmi, ktoré si jazdenie na koni zaručene naplno užijú. Okrem jazdeckých koní a poníkov na našej farme uvidíte MINI ZOO zvieratiek ako sú sliepočky, kohútiky, kuriatka, ovečky a brančeky, kozičky, moriaky a morky, húsky, zajačiky, kravičky, teliatka a niekoľko párov holubov.


undefined

6. Náučný chodník s interaktívnymi prvkami Tále

Spoznajte zvuky lesa Nachytajte všetky „HLASY LESA“. Okrem hlasov lesa sa môžete zabaviť a naučiť ako vyzerá plod, list a strom v zábavnom TRIPEXESE. Hlasy drevín si môžete vypočuť na „EDUKAČNOM DENDROFÓNE“. Interaktívny náučný chodník začína pri odbočke do strediska Ski, Golf & Hotel Resort Tále chodníkom sa dostanete až do rekreačnej oblasti na Táľoch pri hoteli Partizán. Náučný interaktívny chodník má dĺžku približne 1km. Chodníkom sa dá prejsť aj v opačnom smere.Občerstviť sa môžete n letnej  terase Tálskej bašty.


undefined

7. Dedečkova chata
Zavítajte na miesto, kde si vychutnáte nie len miestne špeciality, ale aj výhľad na celé Horehronie a pohorie Nízkych Tatier. Dedečkova chata je horská turistická chata v Nízkych Tatrách, blízko vrcholovej stanice lanovky Ski & Bike centra Mýto pod Ďumbierom. Svoje ,,okienko“ otvára taktiež už tento víkend a môžete si pochutnať na výborných domácich jedlách a koláčikoch.


undefined

8. Salaš Zbojská s Rozhľadňou

V sedle Zbojská leží Zbojnícky dvor, ktorý ponúka ,,cez okienko“ tradičné slovenské jedlá, pastierske pochody, či sladké pokušenie starých mám. Čo by kameňom dohodil nad sedlom sa vypína vyhliadková veža s výstavou zvierat a ponpka výhľady na Nízke Tatry i Muránsku planinu


Hotel Srdiečko

9. Požičaj si E-bike a spoznaj krásy Horehronia

Horehronie, Bike & E-bike región, otvoril svojich 6 ebike požičovní. Pozrite si tipy na najkrajšie cyklo výlety a rezervujte si e-bike priamo v Brezne, alebo iných požičovniach na okolí. Ak chcete "ebikovať" naozaj výhodne so zľavou až 20%, či získať ďalšie zľavy zakúpte si Horehronie Card v jednom z oficiálnych ubytovacích zariadení, alebo priamo na webe ONLINE. Všetko o cyklo turistike sa dozviete na stránke www.cyklo.horehronie.sk


10. Osrblie, Zerrenpach

Osrblie, dejisko národného biatlonu v krásnej prírode. Hotel Zerrenpach je situovaný v blízkosti biatlonového areálu. Toto prostredie hotela ponúka aktívne vyžitie počas celého roka. Nachádza sa tu požičovňa bežiek a kolobežiek. Reštaurácia s letnou terasou je dnes prístupná ,,cez okienko“. Hotel kladie dôraz hlavne na domácu kuchyňu ako od mamičky. Prekvapia Vás aj miestne špeciality ako Osrbliansky stromník alebo Osrbliansky drevník.

11. Golfové ihrisko - Ski, Golf & Hotel Resort Tále

Majstrovksé golfové ihriská Graybeartale aj Littlebear sú pre vás otvorené aj s výbornou 30%- nou zľavou z green fee! Gray Bear od 9.00, Little Bear od 11.00, tréningové plochy (v platnosti stále obmedzený počet 5 osôb), a občerstviť sa môžete na letnej terase Slovenskej reštaurácie aj s možnosťou sedenia & take away.