10. september 2020 Tále. Na Horehroní otvoril predseda Banskobystrického kraja Ján Lunter a oblastná organizácia cestovného ruchu  REGIÓN HOREHRONIE interaktívny náučný chodník Tále. Chodník je zameraný na prírodné bohatstvo a nielen školáci, ale i turisti a cyklisti na ňom môžu spoznávať tajomstvá lesa a naučiť sa rozpoznávať tunajšiu faunu a flóru.

Dnes popoludní na Táľoch otvorili symbolicky bránu do náučného chodníka  Ján Lunter, predseda Banskobystrického kraja a Ľuboš Ďurinďák, predseda oblastnej organizácie cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE. Druhá etapa náučného chodníka s interaktívnymi prvkami bola dokončená pred pár týždňami. 

Náučný chodník plní niekoľko funkcií, popri predtým chýbajúcej infraštruktúre hlavne pre peších turistov i cyklistov v najviac frekventovanej lokalite regiónu Horehronie pod južnými svahmi Nízkych Tatier je chodník doplnený aj o náučné interaktívne prvky s tematikou prírody nízkotatranskej fauny a flóry. 

„Príroda a obrovské množstvo neobjavených lokalít tvoria potenciál, ktorý sa stáva jedným z kľúčových pilierov ekonomiky celého nášho kraja. Už dnes realizujeme desiatky projektov a aktivít, ktorých cieľom je zatraktívniť jednotlivé lokality, pritiahnuť ľudí a prispieť tak k rozvoju všetkých kútov nášho kraja. Som rád, že k nim pribudol aj tento náučný chodník, kde sa návštevníci dozvedia veľa zaujímavých informácií o prírodnom bohatstve nášho kraja,“ uviedol predseda BBSK Ján Lunter.

Chodník je súčasťou a zároveň II. etapou Náučného chodníka Tále, ktorý s pomocou Banskobystrického kraja začala rekonštruovať oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE už v roku 2018. Chodník s dĺžkou takmer 2 km prepája celú rekreačnú oblasť Tále medzi vodnou nádržou Tále, lyžiarskym strediskom, golfovým areálom a ubytovacími zariadeniami Hotel Partizán, Hotel Stupka, Penzión Tále, Kúria na Táloch a víziou je prepojenie až do obce Bystrá, kde bude nadväzovať na nový Cyklochodník korytom Bystrianky na drevených lávkach v lone prírody. 

Náklady na náučný chodník Tále v objeme takmer 40 000 Eur pokryl až do výšky 80% príspevok z banskobystrického samosprávneho kraja prostredníctvom  rozvojového zámeru oblastnej organizácie cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE. Okrem zemných prác, je celý chodník obohatený o náučné tabule a interaktívne lesné hracie prvky, či oddychové miesta s lavičkami, ktoré vysústružil miestny rezbár s prvkami nízkotatranských symbolov prírody.

Okrem príjemnej prechádzky na čerstvom vzduchu sa tak návštevníci môžu dozvedieť aj aké zvieratá, či rastliny môžu v lesoch na Horehroní vidieť a dokonca počuť, pretože prvky prostredníctvom mobilnej aplikácie imitujú zvuky lesa.

„Sme radi, že aj vďaka finančnej podpore skrz rozvojových zámerov Banskobystrického samosprávneho kraja v regióne Horehronie pribúdajú každý rok nové turistické atrakcie, či potrebná infraštruktúra v najviac frekventovaných turistických častiach regiónu,“ uviedol Ing. Ľuboš Ďurinďák, predseda predstavenstva OOCR REGIÓN HOREHRONIE. 

chodnik_tale_1
chodnik_tale_2
chodnik_tale_3
chodnik_tale_4
chodnik_tale_5
chodnik_tale_6
chodnik_tale_7
chodnik_tale_8