Osada Kysuca, Drábsko

Osada Kysuca

Na území Slovenska sa nachádza mnoho miest, vďaka ktorým môžete spomaliť a zároveň nahliadnuť do čias dávno minulých. Osada Kysuca, v horehronskej obci Drábsko, je jedným z podobných klenotov. Nenápadná osada učupená v lone prírody v sebe ukrýva čaro tunajšej tradičnej architektúry, čím sa radí medzi pamiatkové rezervácie. Nájdete ju na pomedzí okresov Brezno a Poltár, v obkolesení Sihlianskych lazov.

Drevenice s hospodárskymi dvormi, kaplnkou sv. Anny a malou zvonicou natretou na modro, sa tu zachovali v takmer nezmenenej podobe najmä preto, že osada bola v 80-tych rokoch 20. storočia vysídlená. Pred vstupom do osady Kysuca, v časti zvanej ,,na Doline“, sa nachádza pozostatok Forgáčovského kaštieľa, ktorý bohužiaľ neunikol pred chátraním. Pôvodne sa osada mala volať Otília – podľa dcéry grófa Forgácha, ktorý do Drábska priviedol na prelome 17. a 18. storočia drevorúbačov z Oravy.

Noví majitelia dreveničky s citom obnovili, preto ich dnes môžete obdivovať, alebo sa v nich dokonca aj ubytovať prostredníctvom lokálnej cestovnej agentúry Stey Slovakia

Ďalšie v kategórií