Pohyb v prírode je i po novom roku napriek aktuálnym pandemickým opatreniam na Horehroní umožnený. K dispozícii je niekoľko zaujímavých príležitostí na trávenie voľného času bezpečne, na vzduchu, pre individuálnych návštevníkov či malé skupiny.

Novinky pre skialpinistov
Lyžiarske strediská museli prevádzku vlekov pozastaviť, avšak niektoré z nich ponechali otvorené zjazdovky pre individuálnych športovcov. Lyžiarske stredisko Jasná pozýva na svoje svahy skialpinistov za dobrovoľný príspevok od 3€. V lyžiarskom stredisku Mýto ski & bike centrum je poplatok na sánky 2,50 €, prípadne za skialp za 5 €. Platba je možná iba kartou v online pokladni strediska. Ski Tále sprístupnia svoju najdlhšiu zjazdovku pre skialpinistov zdarma, deti na sánkach a boboch sa môžu bezplatne vyšantiť na detskej zjazdovke. Turisti si počas víkendov budú môcť odniesť z bufetu teplé nápoje, čím prispejú i k údržbe tratí na Táloch. V lyžiarskom stredisku Ski Telgárt taktiež ponechali zjazdovku otvorenú pre skialpinistov a sánkarov. Dobrú kávu návštevníkom podávajú so sebou cez okienko v Depo Café.

Bežkárske trate
Lyžiarske stredisko v Telgárte upravuje pre svojich návštevníkov dve bežecké trate. Prvý okruh sa nachádza za apartmánmi, ďalší na lúke pod obľúbeným fotogenickým Chmarošským viaduktom. Bežeckým lyžovaním sa žije i v Šumiaci, kde majitelia stánku Maškrtky u Katky upravujú trať vedúcu k čarovnej Chamkovej stodole, ktorú sa podarilo vďaka verejnej zbierke na jeseň zachrániť. Trať začína na konci ulice Dolina v Šumiaci. V Šumiaci je i kvalitná požičovňa E-biky pod Kráľovou hoľou, ktorá v zime ponúka jazdu na fat e-bikoch. Jazda zasneženou krajinou na masívnych bicykloch s elektrickým pohonom je netradičným adrenalínovým zážitkom v našom regióne. Na snehu cyklistov udržia mohutné kolesá so širokými plášťami so špeciálnymi hrotmi.


Obľúbeným bežeckým areálom je i oblasť Pohanské v Mýte pod Ďumbierom, kde pre návštevníkov upravujú až 16 kilometrov trás na niekoľkých okruhoch rôznej obtiažnosti vedúcich pláňami nad Mýtom pod Ďumbierom alebo priamo na Čertovicu. Počas bežkovania sa môžete občerstviť vo výdajných okienkach v Stodole Pohanské, kde Vás privítajú počas víkendov, alebo na Dedečkovej chate počas celého týždňa, kam vás zavedie najdlhší bežecký okruh. Na úpravu bežeckých trás môžete prispieť do pokladničky umiestnenej na začiatku trasy pri parkovisku Pohanské.

Okrem toho si môžete zabežkovať i na Čertovici, kde sú vysoko položené upravované bežecké trate s krásnymi výhľadmi na Nízke Tatry. Novinkou tejto sezóny je novo sprístupnená tzv. Mýtňanská bežkárska trať, ktorá spája sedlo Pohanské s obcou Jarabá až po Čertovicu s možnou zastávkou pri horskej útulni Líška. Touto jedinečnou, približne 10 km dlhou traťou strednej náročnosti, sa tak podarilo prepojiť dve obľúbené destinácie na bežecké lyžovanie na Horehroní.

Na golfovom ihrisku Tále nám pripadol prírodný sneh a umožnil tak pripraviť trať pre bežkárov na Gray Bear aj Little Bear. Prosíme všetkých bežkárov, aby nevybočovali z trate, zároveň platí zákaz vstupu peších turistov na environmentálne citlivé územie golfového ihriska, aby nedošlo k jeho poškodeniu.
Mnohí určite poznajú i Hrončiansku dolinu medzi obcou Čierny Balog a Hronec, kde je od leta nový cyklochodník, ktorý sa v zime mení na bežeckú trať dlhú 6 km za optimálnych snehových podmienok aj s upravovanou bežeckou stopou.

Lákadlom pre turistov je iste aj backcountry bežkovanie vo voľnej prírode, bez upravovaných tratí. Na svoje si prídu na rozsiahlych pláňach v okolí najvyššie položených obcí Lom nad Rimavicou, Sihla, či Drábsko, kde sa nachádza i zachovalá ľudová architektúra v časti Kysuca, stvorená na romantické zimné prechádzky.

 

Náučné chodníky a vyhliadkové veže
Na prechádzky sú určené novovybudované chodníky, kde by sme zároveň turistov chceli pozvať. Na Táľoch od Kúrie na Táloch popri golfovom ihrisku ku hotelom Partizán a Stupka vedie interaktívny náučný chodník s lesnými prvkami so zvukmi lesa, ktorý nielen rozveselí najmenších ale jeho edukatívny charakter zaujme i školákov.
Príjemná prechádzka čaká návštevníkov i v Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline v Čiernom Balogu smerom ku diviakom alebo danielom. Mesto Brezno ponúka výhľady z kalvárie, Lúčok, či príjemnú prechádzku popri rieke Hron. Otužilcom odporúčame vyskúšať vodu v jazere Krpáčovo, v okolí ktorého sa nachádza náučný chodník Medveďou cestičkou a v Hornej Lehote i náučný chodník kelti na Horehroní k hradisku Hrádok, či upírsky náučný chodník. Za výhľadmi sa môžete vydať na vyhliadkové veže do sedla Zbojská, Čierny Balog a Polomka.

 

Požičovne skialp a bežkárskej výstroje
Potrebnú bežkársku, či skialpinistickú výstroj si môžete požičať na základe telefonickej objednávky v Domčeku horskej služby na Čertovici, kde funguje požičovňa bežiek i občerstvenie cez okienko, ďalej v Ski šport Bystrá, Active planet Skialp Point v Mýte pod Ďumbierom, v ISU športe v Brezne, Horskej chate pod Kráľovou hoľou, v Ski Telgárt, či Geo Športe v Nemeckej. Športovcom samozrejme odporúčame, aby sledovali aktuálnu lavínovú situáciu v horách a eliminovali tak možné riziká úrazu pri výkone tohto zimného športu.

O úpravu bežeckých tratí v našom regióne sa aj v tejto neľahkej situácii starajú rôzne občianske združenia, kluby či lyžiarske strediská, a týmto Vás prosíme skutočne o podporu formou uvedených príspevkov, ktoré tak môžu zachrániť ich existenciu. Prosíme peších turistov a všetkých bežkárov aby nevybočovali z bežkárských tratí, a nedošlo tak k ich poškodeniu. 

Všetkým športovcom v našom regióne na záver odporúčame, aby vonkajšie športové aktivity vykonávali s ohľadom na aktuálne pandemické opatrenia v rámci svojho okresu, dodržiavali potrebný odstup, nezabúdali na rúška a dezinfekciu rúk.

Aktuálne podmienky a možnosti zimných športov nájdete na www.turistika.horehronie.sk. Námety na novinky a možnosti trávenia pandemických chvíľ v prírode nám môžete posielať na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. Zároveň nadšencom zimných športov prajeme krásne zážitky, o ktoré sa môžu podeliť s nami označením na instagrame @visithorehronie a #horehronie alebo na www.facebook.com/horehronie

 

1
2
3
4