Dnes slávnostne odštartovala dlhoočakávaná rekonštrukcia Coburgovského parku v Pohorelskej Maši, ktorý je jedinečným miestom s významnou historickou, kultúrnou a prírodnou hodnotou. Projekt je výsledkom dlhoročnej spolupráce viacerých aktérov v regióne, ktoré zastrešila Rozvojová agentúra Banskobystrického samosprávneho kraja.

Coburgovský park je skrytým pokladom Horehronia, nielen z pohľadu prírody, ale najmä vďaka fascinujúcej histórii. Bol vybudovaný v prvej polovici 19. storočia v centre pulzujúceho Pohorelského železiarskeho komplexu, ako súčasť sídla Coburgovcov. Jeho rekonštrukcia je realizovaná prostredníctvom finančných prostriedkov mechanizmu Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky cez výzvy Ministerstva životného prostredia. Ide o jeden zo 14 podporených projektov zameraných na podporu transformácie regiónu Národného parku Muránska planina. Celková investícia vo výške 845 387,50 € má za cieľ nielen zachovanie kultúrneho dedičstva, ale aj podporu prírodného cestovného ruchu. Ukončenie rekonštrukcie je plánované na koniec roka 2025.

Projekt je jedným z výstupov Stratégie rozvoja udržateľného cestovného ruchu v Národnom parku Muránska planina do roku 2030, ktorá sa kreovala zapojením mnohých aktérov v regióne Horehronie a Gemer. Tento dokument určuje smerovanie územia národného parku na jeho ceste k investíciám a ďalším aktivitám, vďaka ktorým je ambíciou dosiahnuť udržateľnosť v cestovnom ruchu.

„Revitalizáciu Coburgovského parku vnímame ako dôležitý krok v našich aktivitách zameraných na rozvoj cestovného ruchu. Ten je pre nás dlhodobo prioritou, pretože v ňom vidíme reálny nástroj na podporu regiónov. Projekty ako tento nielenže zachovávajú kultúrne dedičstvo, prispievajú k ochrane prírody, ale zároveň prinášajú nové príležitosti pre ekonomický rozvoj. O to viac nás teší, že sa nám podarilo získať externé financovanie, ktoré umožňuje realizáciu tejto vízie v praxi,“ uviedla riaditeľka Rozvojovej agentúry BBSK, Janka Pálková.

Koordinátorka projektu Jarmila Oceľová dodáva: „Projektová dokumentácia bola pripravená už v roku 2023, no i ďalšie fázy projektu si vyžiadali dôkladnú prípravu a trpezlivosť. Cesta k začiatku stavebných prác trvala takmer dva roky, počas ktorých bolo nevyhnutné vysporiadať vlastnícke vzťahy v areáli parku, získať všetky potrebné povolenia a zrealizovať verejné obstarávanie. Zhotoviteľom stavby sa napokon stala spoločnosť PEMAX PLUS. Revitalizovať sa bude takmer polovica z celkovej 6 hektárovej rozlohy parku, takzvaný dolný park, rozprestierajúci sa od hlavnej cesty po železničnú trať. V rámci územia sa vybudujú nové chodníky, pavilón pre kultúrne podujatia, unikátna mokraď, most cez rieku Hron a na pozostatkoch niekdajšej súkromnej železničnej staničky vyrastie jej obnovená modernejšia verzia. Park samozrejme dotvoria nové výsadby stromov či kvetinový záhon pred objektom Coburgovskej kúrie.“

Súčasťou slávnostného podujatia bolo symbolické uloženie prianí pre budúcnosť parku do železnej schránky, ktorá odzrkadľuje spätosť miesta so železiarskou históriou. Prvé priania do nej vložili zástupcovia Rozvojovej agentúry, Banskobystrického samosprávneho kraja, národných parkov Nízke Tatry a Muránska planina, Zariadenia sociálnych služieb Čemerica, obce Pohorelá, oblastnej a krajskej organizácie cestovného ruchu, Horehronského múzea či občianskeho združenia Coburgovci na Slovensku. Práve vďaka úzkej spolupráci a podpore týchto kľúčových organizácií sa dnes Coburgovský park revitalizuje. Ich prínos bol pre úspešný začiatok tohto projektu zásadný. Schránka zostane počas roka prístupná aj verejnosti a bude umiestnená pri kostole – obyvatelia i návštevníci do nej môžu vložiť svoje želania i spomienky, ktoré budú po ukončení stavebných prác vložené do časovej kapsule a uchované v parku pre budúce generácie.

Banskobystrický samosprávny kraj podporil tento projekt nielen odbornými kapacitami počas jeho prípravnej fázy, ale zabezpečí aj udržateľnosť tohto miesta, tým, že nadobudol objekt Coburgovskej kúrie do vlastníctva. „Nakoľko bol tento objekt v minulosti poliklinikou, ktorá dnes už neplní svoj účel, náš kraj sa dohodol na jeho odkúpení s pôvodným vlastníkom Nemocnicou s poliklinikou Brezno, n.o. v hodnote 77 800 €. Zároveň sme alokovali ďalšie prostriedky na projektovú dokumentáciu tohto objektu,“ uviedol Ondrej Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja. Ako doplnil Mikuláš Pál, podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja: „V prípade revitalizácie Coburgovského parku neobnovujeme len materiálne hodnoty, ale obnovujeme aj morálne a historické hodnoty. Sme veľmi radi, že môžeme podporiť miestnu komunitu a rozvíjať ju ďalej.“

Coburgovská kúria slúžila v minulosti ako sídlo správy Pohorelského železiarskeho komplexu. Tento komplex možno zaradiť medzi najvýznamnejších producentov železa v Uhorsku. Spolu s priľahlým parkom, kostolom sv. Filipa a oproti stojacim kaštieľom (dnes ZSS Čemerica) tvorila súvislý a premyslene koncipovaný urbanistický celok, ktorý bol centrom spoločenského aj hospodárskeho života v regióne.

„Revitalizácia Coburgovského parku spolu s priľahlou kúriou, ktorej obnova sa plánuje, predstavuje významný impulz pre celé územie. Objekt má dnes príležitosť premeniť sa na moderné zázemie pre návštevníkov s interaktívnou expozíciou a informačným centrom, na ktorého tvorbe sa bude podieľať aj naša oblastná organizácia. Tento projekt zároveň vytvára nové príležitosti pre rozvoj komunitného života, podporu miestneho podnikania a uchovanie našej kultúrnej identity,“ uviedol Tomáš Ábel, predseda oblastnej organizácie cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE.

 

 

2025_05_06_TS_Coburgovsky_park_zaciatok_rekonstrukcie_1
2025_05_06_TS_Coburgovsky_park_zaciatok_rekonstrukcie_2
2025_05_06_TS_Coburgovsky_park_zaciatok_rekonstrukcie_3
2025_05_06_TS_Coburgovsky_park_zaciatok_rekonstrukcie_4
2025_05_06_TS_Coburgovsky_park_zaciatok_rekonstrukcie_5__kpia
2025_05_06_TS_Coburgovsky_park_zaciatok_rekonstrukcie_6
2025_05_06_TS_Coburgovsky_park_zaciatok_rekonstrukcie_7
2025_05_06_TS_Coburgovsky_park_zaciatok_rekonstrukcie_8