Náučný chodník Sama Chalupku

Náučný chodník Sama Chalupku

Pamätná izba Sama Chalupku

Obec Horná Lehota sa rozprestiera v južnom úbočí Nízkych Tatier, neďaleko jazera Krpáčovo. Je rodiskom jedného z najvýznamnejších národovcov Slovenska, Sama Chalupku.

Pamätná izba Sama Chalupku na Horehroní bola otvorená v roku 1995. Nachádza sa v budove bývalej evanjelickej školy v obci Horná Lehota, neďaleko evanjelickej fary a rodného domu Sama Chalupku, kde je aj jeho pamätná tabuľa a pomník. Samo Chalupka patril medzi popredných štúrovských básnikov, bol spoluautorom Memoranda slovenského národa a z jeho najvýznamnejších diel je snáď najpopulárnejšia epická báseň Mor ho! 

Expozícia pamätnej izby Sama Chalupku je rozdelená na dve časti. V prvej časti je prezentovaný etnografický materiál, ktorý približuje život obyvateľov Hornej Lehoty a okolia. Druhá časť expozície obsahuje materiály o živote a diele Sama Chalupku, ukážky jeho rukopisov, knižné vydania prác a niektoré osobné veci tohto významného básnika. Nachádzajú sa tu i písomné dokumenty o chalupkovskom rode a o živote dramatika Janka Chalupku, staršieho brata Sama Chalupku. 

Náučný chodník vedie priamo z obce, kde sa nachádza pamätná izba Sama Chalupku. Chodník vedie predovšetkým lesnými a lúčnymi cestičkami okolo dediny k prameňu Sama Chalupku. Na rázcestí je možné odbočiť k jazeru Krpáčovo, kde sa môžete počas horúcich dní príjemne ochladiť a vrátiť späť do Hornej Lehoty.

Návšteva je možná po telefonickej dohode so správcom (+421 940 606 436), ktorým je miestny obecný úrad.