Mestská veža Brezno

Mestská veža Brezno

MESTSKÁ VEŽA

Mestská veža patrí k mladším stavbám a dominantám mesta. Slúžila ako zvonica a strážnica. Je v poradí treťou vežou aj jej predchodkyne boli umiestnené v inej časti námestia. Stavali ich z dostupných materiálov, väčšinou z dreva, len na kamennej podmurovke a tak buď podľahli požiarom alebo ich poznačil zub času. Zvyšný stavebný materiál zvykli použiť aj na iný objekt. Základný kameň súčasnej veže položili v roku 1830, v blízkosti miesta, kde kedysi stál prvý kostol v meste.  Obnovou prešla na prelome troch storočí – 19., 20. a 21. storočia.  Dôkaz o položení základného kameňa je viditeľný dodnes. Stačí zdvihnúť zrak a  lepšie sa prizrieť.

SPOMIENKA NA M. R. ŠTEFÁNIKA

Z každého podlažia veže sa Vám naskytne pohľad na monumentálnu sochu M.R.Štefánika. Rozhodnutie  o jej výstavbe sa zrodilo pred sto  rokmi. Myšlienka ozvláštniť promenádu na námestí, kde v nedeľu korzovali množstvo ľudí, vyústila v roku 1923 do rozhodnutia  zástupcov mesta zväčniť v priestore parku, kde v tom čase nestála žiadna socha,  pamiatku práve na osobnosť M. R. Štefánika. Ideálnym dôvodom na odhalenie sa stalo 10. výročie vzniku Československa. Aký pohnutý osud sprevádzal sochu, čo zostalo v pamäti mesta a čo spojilo Brezno s mestom v cudzine, ktoré Štefánik považoval takmer za svoj domov sa dozviete na treťom podlaží. 

ZVONY

Zvolávali Brezňanov k modlitbám, signalizovali nebezpečenstvo, ohlasovali požiare. Oznamovali ohrozenie mesta, samy však boli ohrozované – požiarom aj vojnovými udalosťami, kedy sa z nich stávali kanóny. Smutná udalosť z roku 1779 je dodnes zachovaná v nápise na plášti najväčšieho zvona. Využite možnosť prehliadky trojice zvonov z bezprostrednej blízkosti, dozvedieť sa ich príbeh, spoznať odkaz z minulosti a tiež oceniť prácu tesárskych a zvonolejárskych majstrov. Ocitnete  sa v srdci“ a spoznáte srdce zvonice.

BYT ZVONÁRA

Pozerali sa na svet z výšky a neboli pri tom pyšní, žili v majestátnom priestore napriek tomu, že boli nemajetní, ich funkcia a povinnosti boli mimoriadne dôležité, hoci nepotrebovali vzdelanie. Takí boli breznianski zvonári. Prekonávali denne niekoľkokrát takmer stovku schodov, nielen kvôli zvoneniu, ale aj preto, že veža bola ich domovom. Na najvyššom podlaží prežívali aj so svojou rodinou každodenný život, ktorý signalizoval stúpajúci dym z komína na streche veže. Vystúpte až do izby zvonára a ocitnete sa v úlohe  jej obyvateľov. Zoznámte sa s mestom z vtáčej perspektívy, tak, ako ho nedokážete vnímať zo zeme.

 

Otváracie hodiny expozícií HMB (3. - 5. podlažie)*: 

Pondelok:  11:00 - 17:00

Utorok - piatok:   8:00 - 17:00

Sobota - Nedeľa:  13:00 - 19:00*

*posledný vstup 18:30 hod. pred ukončením otváracích hodín

Otváracie hodiny Infocentra s kaviarňou (1. - 2. podlažie): 

Pondelok:  11:00 - 17:00

Utorok - piatok: 8:00 - 17:00 

Sobota - Nedeľa:  13:00 - 19:00

 

Cenník: 

Individuálny vstup: 

základný 3,00 € / zľavnený 2,00 €

posledný vstup do mestskej veže je 30 min. pred zatvorením

 

Komentovaný vstup so sprievodcom:

základný 3,00 € / zľavnený 2,00 €

utorok – piatok o 11:00 a 15:00 hod.

Komentovaný vstup mimo určeného času počas pracovných dní

na základe vopred dohodnutej rezervácie

 

Kapacita komentovanej prehliadky je 10 osôb

Trvanie prehliadky cca 45 min. 

 

 Rezervácie na komentovanú prehliadku na:

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.; tel.č.: 0940632414

 

S finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.