Kraľova hoľa

Zdolajte majestátnu Kráľovu hoľu

Najobľúbenejším turistickým vrcholom v okolí rázovitých obcí, akými sú Šumiac a Telgárt, je jednoznačne majestátna Kráľova hoľa, matka štyroch riek - Čierny Váh, Hron, Hnilec, Hornád a zároveň najvyšší kopec východnej časti Nízkych Tatier, ktorý sa nachádza vo výške 1 946 m n. m.

Zdolať ju môžete niekoľkými trasami z Telgártu i zo Šumiaca, pričom všetky navrhované turistické trasy, na básnikmi ospevovanú a legendami opradenú Kráľovu hoľu, predstavujú prevýšenia cez 1 000 m. n. m., čím patria medzi stredne náročné.

 

Telgárt – Kráľova skala - Kráľova hoľa:

Zelená značka 3:50 hod, 6,2 km

 

Pusté pole - Martalúzka - Kráľova hoľa

Žltá značka: 3:58 hod, 8,9 km

 

Šumiac – Kráľova hoľa:

Modrá značka: 3:30 hod., 5,6 km,

Náučný chodník Kráľova hoľa: 8 hod., 16 km

 

V Prednom sedle pod Kráľovou hoľou leží na modrej značke vedúcej z obce Šumiac, približne v polovici výstupu, teda asi 1 hodinu a 40 minút od obce, menšia Horská chata pod Kráľovou hoľou (1 451 m. n. m.), v ktorej zaiste načerpáte dostatok síl na zdolanie svojho cieľa. 

Požičovňa E-biky pod Kráľovou hoľou ponúka svojim návštevníkom možnosť požičať si elektrické bicykle / v zime fat biky s hrotmi, priamo v Šumiaci. Zažiť na nich môžete jedinečný výstup a adrenalínový zostup, no zároveň cyklisticky najvyššie sprístupnený vrchol na Slovensku i v strednej Európe. (13,6 km, prevýšenie 1 066 m).

 

© @majklmnphotography