Jaskyňa mŕtvych netopierov

Kalvária Šumiac

Krížová cesta v Šumiaci

Krížová cesta na Úboči nad obcou Šumiac je miestom pekných výhľadov na spanilú okolitú prírodu, ktorú kedysi obdivoval aj kráľ Matej Korvín. Návštevníkom ponúka príjemnú prechádzku a tiché prostredie ako stvorené na ponorenie sa do svojej duše.

Šumiac odjakživa strážili kríže na všetkých svetových stranách. Šumiacky ľud sa k ním utiekal v modlitbách za dobrú úrodu, pokojné zimy a zdravie pre seba i svojich blížnych. Jeden z krížov dal postaviť gréckokatolícky kňaz Štefan Havrila na Úboči ešte v roku 1968. Miestny remeselník Ján Gordan sa ho v roku 2002 rozhodol obnoviť. Jeho obnova ho priviedla k myšlienke vytvorenia krížovej cesty. Pridal sa k nemu Siman Gordan a ďalší miestni remeselníci a v roku 2011 začali s realizáciou tohto výnimočného duchovného miesta. Odraz ich remeselného ducha, umu a šľachovitých rúk tak ostal navždy zapísaný do pôdy a kameňa pod Kráľovou hoľou.

Začiatok krížovej cesty sa nachádza neďaleko cyklistickej trasy na Kráľovu hoľu. Má 100 schodov a jej celková dĺžka je 150 metrov. Na jej vrchole sa nachádza gréckokatolícky kríž a otvorený chrám Sedembolestnej Panny Márie. Vstup je zasvätený vierozvestcom sv. Cyrilovi a Metodovi a už od cesty je viditeľný v skale vyrytý rok 863, ktorý pripomína ich príchod na Veľkú Moravu. Na krížovú cestu vedie 100 kamenných schodov zasadených priamo do terénu. Pri každom zastavení sa nachádza lavička na oddych. Na 12 žulových kameňoch sú vytesané mená apoštolov. Pomodliť sa môžete i modlitbu Otčenáš vytesanú do mramoru v slovenčine i v staroslovienčine. Prechádzka z obce až k majestátnemu krížu, ktorý chráni toto miesto trvá zhruba 40 minút.