Hrad Ľupča

Hrad Slovenská Ľupča

Na návrší posledného výbežku Nízkych Tatier sa rozprestiera národná kultúrna pamiatka hrad Ľupča, ktorý stráži obec Slovenskú Ľupču a jej okolie už od 13. storočia.

Hrad od svojho vzniku, až po súčasnosť, často menil majiteľov. Z rodu Arpádovcov sa dostal do uhorských šľachtických rúk Matúša Čáka Trenčianskeho, neskôr rytiera Donča. V 15. storočí poznačilo hrad „Lypche“ silné zemetrasenie, ktoré akoby predznamenalo neskoršie nepokoje v 16. storočí za vlády Dóczyovcov. V 17. storočí bol hrad Ľupča svedkom mnohých násilných stavovských povstaní a v 18. storočí sa hrad a k nemu prislúchajúce panstvo plne integroval do štátnej banskej správy a systému štátnych financií habsburskej monarchie. Inými slovami hrad plnil úlohu hospodárskej základne pre blízke banské prevádzky vo vtedajšom Dolnom Uhorsku. Po zrušení poddanstva bol mimo záujmu štátnych orgánov až do roku 1873, kedy bol v jeho priestoroch zriadený Gizelin robotnícky sirotinec. V priebehu 20. storočia sa využíval na rôznorodé účely a značne ho poznačili aj roky druhej svetovej vojny. Od roku 2002 je hrad Ľupča majetkom akciovej spoločnosť Železiarne Podbrezová, ktorá ho systematicky obnovuje s cieľom jeho zachovania pre ďalšie generácie ako najvýznamnejšej pamiatky Horehronia.

Hrad je ľahko  prístupný z cesty 1. triedy s legendárnym označením 66. Prehliadku je možné absolvovať celoročne. V hlavnej letnej sezóne (júl-august) každý deň, okrem pondelka, bez nutnosti rezervácie. Mimo týchto mesiacov je potrebné vstup do hradu dohodnúť minimálne 1 pracovný deň vopred prostredníctvom telefonickej alebo emailovej objednávky.

© www.hradlupca.sk