Či už začínate s behom a hľadáte motiváciu vytrvať, behávate dlhšie a chcete objaviť nové bežecké lokality alebo ste zvedaví, ako ste na tom v porovnaní s ostatnými bežcami, je tu pre vás Horehronská Trailová Liga. 

OZ Horské Spoločenstvo si pre vás pripravilo, v spolupráci s organizátormi jednotlivých pretekov, už tretí ročník bežeckej série, ktorú tvorí šesť behov v krásnej prírode Horehronia. Jednotlivé trate vedú po lesných cestách a turistických chodníkoch. Prvé preteky otvárajú bežeckú sezónu na začiatku leta a séria vrcholí na jeseň počas septembra a októbra ďalšími piatimi pretekmi. Trasy a ich profily sú stavané tak, aby začínajúcim bežcom ukázali rozmanité bežecké lokality, ale tiež aby aj čo najviac preverili všestrannosť pretekárov.

Medzi pretekmi sú zastúpené dva behy do vrchu takzvané “vertikaly” aj krosové behy, ktoré vedú miernejším terénom. Svoje miesto si v lige našiel aj dlhší a náročnejší beh, a to polmaratón behaný vo vysokohorskom prostredí. Horehronská Trailová Liga chce medzi miestnymi vzbudiť záujem o pohyb v prírode. Zároveň tréningom a rôznou náročnosťou tratí a zlepšujúcou sa kondíciou chceme postupne pripraviť súťažiacich aj na bezpečný pohyb v ťažšom horskom teréne.

HTL nie je len o užívaní si rozmanitých tratí na celom Horehroní, ale aj o poriadnej dávke súťaženia a napätia. Na každých pretekoch bežci zbierajú body, ktoré sa rátajú do celkového hodnotenia. Všetci, ktorí zvládnu absolvovať celú ligu budú patrične odmenení. Okrem pamätných predmetov získajú aj hodnotné ceny v podobe profi outdoor a bežeckého vybavenia. Oplatí sa bojovať o každý bod a každú priečku, pretože čím vyššie sa umiestnite, tým hodnotnejší balík odmien získate. Zároveň si tak každý bežec nájde svoju výkonnostnú kategóriu bežcov, s ktorými sa môže počas ligy naháňať. Nakoniec si svoju výhru odnesie každý, stačí sa zúčastniť aspoň štyroch pretekov a odmena vás neminie!

Pokiaľ máte vyššie ambície, veríme, že budete mať s kým súperiť o popredné priečky. Horehronskej trailovej ligy sa zúčastňuje aj Slovenská špička v trailovom behu, a to, že minulý ročník vyhral Peťo Fraňo z Brezna, hovorí za všetko.

Okrem prize money od organizátorov všetkých behov a športových okuliarov Julbo, ktoré vyhrá prvá trojka, si celkový víťaz a víťazka odnesú unikátny črpák od rezbára Cyrila Gandžalu z Pohorelej. 

Registrácia do ligy prebehne automaticky, ak sa zúčastníte aspoň štyroch pretekov. Informácie o pretekoch celej ligy nájdete na stránke linktr.ee/h_t_l.

Po úvodnom prvom kole - Vertikal Kilometer na Kráľovu hoľu zo Šumiaca, ktoré organizuje Horská chata pod Kráľovou hoľou a pravidelne sa koná prvý júnový víkend, prichádza na rad jesenná časť tvorená piatimi pretekmi. 

Heľpiansky Kros - Memoriál Štefana Bošeľu sa uskutoční prvý septembrový víkend v sobotu 3. 9. 2022 na Heľpe so štartom na futbalovom štadióne. Je známy svojou rodinnou atmosférou a okrem bežcov na rýchlej zvlnenej trati, uvíta aj malých športových nadšencov so svojimi kategóriami. Všetkých čaká už tradične bohatý sprievodný program.

Tento rok padol sviatok Sedembolestnej Panny Márie na štvrtok 15. 9. 2022, čo je pevný termín pretekov Útek do divočiny, ktorý sa bude konať na Breznianskych trailoch. Vychutnáte si krásne výhľady z okolia Dedečkovej chaty, Breznianskej Skalky a po nazbieraní 550 výškových metroch si užijete aj technickejšie zbehy naspäť do mesta. 

Ďalší týždeň sa vrátime opäť na Horehronie a v sobotu 24. 9. 2022 sa uštveme, a to nielen do dobrej nálady, na pretekoch Závadský štvanec, ktorý ukončí trojicu rýchlejších pretekov. Opäť si užijú aj decká a nudiť sa nebude ani podporný tím každého pretekára. Detské aj vedľajšie kategórie sa v Závadke vracajú, po obmedzeniach, na trať v plnej zbroji. 

V sobotu 1. 10. 2022 už nasleduje ikonický Jarabský polmaratón s parametrami skyrace. Čo znamená, že na trati dlhej viac ako 21 kilometrov nastúpate okolo 1200 výškovým metrov. Štart tejto náročnejšej trate začína na chate Jarabatá u Čika, pokračuje výbehom Kumštovou dolinou, návštevou občerstvovačky na Chat M. R. Štefánika pod Ďumbierom a krásnym hrebeňom Nízkych Tatier naspäť cez Čertovicu. 

Nabehaný objem a výškové metre zúročíte na záverečných pretekoch tohto ročníka Horehonskej trailovej ligy Andrejcová Vertikal – beh do vrchu.

V sobotu 8.10.2022  si vybehnete 800 výškových na vrchol kopca Andrejcová. na ktorom sa môžete pokochať jedným z najkrajších výhľadov na Vysoké Tatry. Vyhodnotenie preteku sa bude konať na Útulni Andrejcová. Tu však rozdáme aj výhry každému, kto zvládol absolvovať tretí ročník Horehonskej trailovej ligy a vyhlásime celkových víťazov tretieho ročníka Horehronskej Trailovej Ligy, ktorí nazbierali najviac bodov. 

Ak sa necítite na najdlhšie bodované kategórie je tu pre vás skvelá alternatíva.  Na Heľpianskom krose, Závadskom štvancovi ale aj Jarabskom polmaratóne nájdete kategórie, ktoré nie sú zaradené do bodovania ligy, no môžu byť pre vás skvelou vstupenkou do bežeckého sveta. V týchto kategóriách môžete aj bez predchádzajúcich skúsenosti s pretekmi (či behom :D) nasať atmosféru rodinných bežeckých podujatí a nechať sa očariť.

Ktovie, možno o rok budete bojovať o každý bodík. Vyberte si svoj pretek!

Realizovať už tretí ročník ligy sa podarilo vďaka podpore BBSK. Ďakujeme za podporu tiež všetkým bežcom, fanúšikom, podporovateľom a partnerom ligy.

OZ Horské Spoločenstvo a kolektív organizátorov jednotlivých pretekov.

horehronsa_trailova_liga
horehronska_trailova_liga_1
horehronska_trailova_liga_2
horehronska_trailova_liga_3