„Gruntovačka 2018“ alebo „Upratovanie lokalít po turistickej sezóne“

Letná sezóna je už dávno za nami a my už o pár týždňov budeme vítať zimu. Aby sme budúci rok opäť mohli obdivovať krásy nášho regiónu, musíme prírodu poslať na zimný odpočinok čistú a upratanú! 

A práve preto sme pre Vás spolu s ďalšími 6 OOCR pod hlavičkou Banskobystrického samosprávneho kraja a Rozvojovej agentúry BBSK v 12 lokalitách kraja pripravili veľkú „Gruntovačku“, ktorá sa tento rok bude konať 19. a 20. októbra pri príležitosti Medzinárodného dňa stromov!

„Deň stromov sa oslavuje od roku 1872. Slovensko patrí medzi najlesnatejšie krajiny v Európe a pýši sa tak až 41-% zalesnenosťou. Cieľom tohto dňa je podporiť záujem verejnosti o lesnícku problematiku, sprostredkovať jej históriu i súčasnosť, poslanie, význam a nenahraditeľnosť. Zámerom je, aby si ľudia uvedomili estetickú, psychologickú a hospodársku hodnotu stromov.“

Nultý ročník Gruntovačky v regióne Horehronie sa bude niesť v znamení „Vyčisti svoj obľúbený chodník v regióne“

V piatok 19.10.2018 spolu so školami z Breznianskeho okresu vyčistíme chodníky na Skalku, na ktorú je prístup z rôznych smerov - Rúry, Pohansko, Mýto pod Ďumbierom a Valaská. Cieľom je vyčistiť chodníky k obľúbenej lokalite Dedečkova chata. Aby to ale nebolo len o upratovaní, pre účastníkov bude pripravený sprievodný program na tému „Medzinárodný deň stromov“ a samozrejme aj zdravá sladká odmena za vyzbierané odpadky.

Sobota 20.10.2018 bude venovaná všetkým, ktorým záleží na našej krásnej prírode. Každý kto sa zapojí do výzvy môže získať malý darček. Stačí poslať fotku koľko odpadkov ste vyzbierali počas víkendového pobytu v prírode na Facebook Horehronie - oficiálna stránka regiónu alebo ju pridať na Instragram s hastagom #ziskajsrdcehorehronie a označením @horehronie_region a okrem dobrého pocitu od náš získate aj malý darček - srdce Horehronie.

Aby ale upratovanie našej matky prírody nebolo jednorazové a malo dlhotrvajúci charakter, spolu so 6 OOCR a pod záštitou Dobrého kraja budeme pre Vás do budúcna organizovať pravidelné upratovanie obľúbených turistických lokalít pred a po letnej sezóne prepojené na medzinárodné podujatia. V roku 2019 na jar pri príležitosti Dňa Zeme (22.4.2019) a na jeseň pri príležitosti World Clean Up Day (15.9.2019) vyčistíme ďalšie obľúbené lokality na Horehroní.

„Ak ani vám nie je naša príroda a naše krásne Horehronské prostredie ľahostajné, zapojte sa s nami do upratovania a prispejte aj Vy k tomu, aby sa tieto krásy zachovali aj pre ďalšie generácie, ktoré tu budú po nás. A keď najbližšie uvidíte na zemi papier z cukríka či prázdnu fľašu, venujte pár sekúnd zo svojho času a zdvihnite ich zo zeme, aby aj naši potomkovia mohli obdivovať jedinečnosť nášho regiónu,“ povedala Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE.