Na dvoch či štyroch kolesác ha v podobe, akú si len dokážete predstaviť. Na Horehroní zažijete pohodovú KLASIKU NA KOĽAJNICIACH aj adrenalín s horskou elektrokolobežkou.

Nie každému vyhovuje preležať dovolenku len tak pri vode, radšej si ju vychutnajú v aktívnejšom a zážitkovom duchu. Na Horehroní k tomu majú ideálnu príležitosť vo forme „presúvadiel“ na vlastný či elektrický pohon. Popri elektrobicykloch tu v rámci Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horehronie rozšírili ponuku o ďalšie zaujímavé kúsky vrátane cyklodrezín, ktoré nikde inde na Slovensku nenájdete.

Úspešný štart

Cyklodrezinu si možno zarezervovať na stránke www.cyklo.horehronie.sk, kde zistíte, ktoré a na aký smer sú dostupné. V ponuke je niekoľko alternatív jázd vrátane celodenných výletov. Napríklad z hlavného depa v Hronci na výhybňu Šánske s prestupom na vláčik Čiernohronskej železnice alebo naopak pokračovať v šliapaní až do Čierneho Balogu. K dispozícii je aj poldenný výlet na trase Hronec - Šánske. Po ceste nájdete drevený altánok, tak že ho možno spojiť s opekačkou či piknikom. Poldenné výlety sú možné aj z druhého depa sídliaceho na hlavnej stanici Čiernohronskej železnice v Čiernom Balogu, odkiaľ trasa vedie do miestnej časti Dobroč s možnosťou prechádzky na dvojpodlažnú drevenú rozhľadňu Pustý vrch. Balíček s dekou a prípadne aj nejakou dobrotou v podobe regionálnych produktov si viete zakúpiť a vyzdvihnúť v depe v Hronci. Cyklodreziny v modernom šate, ktoré sú čoby turistická atrakcia v rámci Slovenska ojedinelou záležitosťou, poháňajú dva bicykle, ďalší dvaja pasažieri, napríklad deti, relaxujú na sedadle. Táto atrakcia funguje druhú sezónu a hoci tú prvú poznačila pandémia,bola jednoznačne úspešná. „Počas leta sme požičali okolo 900 cyklodrezín. Návštevnícisi ich obľúbili a mnohí sa k nám radi vracajú,“ hovorí marketingová koordinátorka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horehronie Žofia Koštialová. Minulý aj tento rok sa dokonca v Hrončianskej doline uskutočnili preteky týchto netradičných dopravných prostriedkov.

Bezstarostná jazda

Výlet na cyklodrezin ezvládnete pohodlne aj bez toho, aby ste boli v športovej top forme. Šanca zablúdiť je nulová, na zdolávanie kopcov, nebezpečné zjazdy, defekt či neboda jzrážku s protiidúcim vláčikom taktiež zabudnite. Len si to tak bezstarostne „šiniete“ po koľajniciach a dbáte iba na to, aby ste dodržali časový harmonogram.V opačnom prípadeby ste sa totiž mohli stretnúť s drezinou idúcou z druhej strany a keďže šliapať dozadu sa nedá, neostalo by nič iné, ako zoskočiť zo sedla a pekne tlačiť. Nie je to nič extra namáhavé, hoci musíte dávať pozor pri preskakovaní cez železničné podvaly. Časové termíny sú ale nastavené tak, aby ste sa takýmto manévrom vyhli a mohli si vychutnať ničím nerušenú jazdu.

Tandem aj cyklorikša

Keby ste po výlete na drezine stále nemali pohybu na kolesách dosť, ponúkajú sa na Horehroní aj ďalšie zaujímavé možnosti. Najmä pre mladšie ročníky je určená ďalšia z noviniek v podobe modernej horskej elektrokolobežky, pre „klasikov“ zasa dnes už málo vídaný bicyklový tandem alebo cyklorikša, ktorá má tento rok v rámci miestnej OOCR tiež premiéru. „V prípade tandemu aj cyklorikše ide o kusy vyrobené na zákazku. Možno sa s nimi previezť krasovou Hrončianskou dolinou lemovanou krásnym prírodným prostredím za zvuku bečiacich ovečiek,“ ponúka ďalší tip na výlet Žofia Koštialová.

Zaujímavých turistických cieľov je v okolí Brezna oveľa viac- napríklad len pred rokom otvorená druhá najvyššia rozhľadňa na Slovensku na Horných Lazoch. Keď zdoláte všetkých 192 schodov, ocitnete sa vo výške 39,6 metra a odmenou za námahu pre vás budú nádherné panoramatické výhľady. Rodiny s deťmi sa môžu potešiť v novej zvernici s danielmi škvrnitými v lokalite Bánisko nad Breznom, obľúbený je aj Horehronský expres – nostalgický vláčik prechádzajúci cez Chmarošský a Telgártsky viadukt.

 

AUTOR ČLÁNKU: RICHARD BUDÍN

FOTO: JÁN MIŠKOVIČ