V nedeľu 5. mája sa už tradične na Salaši Zbojská opäť konalo podujatie, unikátne svojim charakterom, ktorým sme spoločne obnovili tradície spred 100 rokov spojené so salašníctvom.

Salaš Zbojská, Matica Slovenská spolu s oblastnou organizáciou cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE pripravili podujatie Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky, ktoré sa uskutočnilo v areáli Salaša Zbojská, medzi Obcou Pohronská Polhora a mestom Tisovec.

Podujatie bolo oslavou našich predkov, valachov a ich kultúry, pôvodnej valaskej  gastronómie, jej umenia a rozmanitostí v sprievode bohatého kultúrneho programu.

Dátum nie je náhodný.

Výnimočné obdobie v roku sa spája s prvým vyháňaním oviec na pašu.

,,Juraj otvára zem bylinám a hadom".

V tejto tradícii sa niesol aj nedeľný program. Zrána prišli valasi so svojimi ovcami z okolitých chotárov, stáda oviec sa spojili, zamiešali a požehnali pri Kaplnke Sv. Juraja priamo na Salaši Zbojská. Tradičným aktom sprevádzal pán Martin Tesák. Následne sa ovce prvý krát vyhnali na pašu a odišli s valachmi, ktorí sa budú o ne starať a chrániť ich po celý poľnohospodárky rok.

Hostia si mohli užiť bohatý kultúrny program, počas ktorého sa predstavili na  Salaši Zbojská a areáli Halaša:

Janoštinovci - rozprávanie o zvykoch na Orave a piesne

Štefánikovci - rozprávanie o zvykoch a piesne

ZAF- Pohronci - rozprávanie a piesne Priechod

FS Heľpan a chlopi - rozprávanie a piesne s tancom

Marian Čupka

Valaské súťaže pre deti

Sprievodný program:

Remeselné trhy

Animácie v nadväznosti na valaskú kultúru

Jazda na koníkoch

Hostia mali taktiež možnosť ochutnať pôvodnú valaskú kuchyňu z domácej produkcie Salaša Zbojská od výborných ovčích syrov, bryndze, pečenú baraninku, či  Tľapkance, Tisovské šúľance a nielen to.

Video z podujatia si môžete pozrieť TU. 

Fotogaléria z podujatia: