Dedečkova chata

Dedečkova chata

Dedečkova chata je útulná horská turistická chata, ktorá sa nachádza blízko vrcholovej stanice lanovky SKI Centra Mýto pod Ďumbierom. Chata bola dostavaná v roku 2015 na mieste pôvodnej chaty, ktorá rokmi schátrala a zostali po nej len ruiny.

Niekdajšiu chatu postavil v 40-tych rokoch 20. storočia brezniansky hodinár-zlatník, Karol Dědeček, po ktorom nesie chata svoj názov. Pôvodná chata prešla rokmi viacerými zmenami. Po zmene politických pomerov bola vyvlastnená spolu s ďalšími turistickými objektmi, ktoré mali vo vlastníctve turistické kluby a súkromníci. Neskôr ju turisti v mapách registrovali ako turistickú útulňu alebo „útulňu Telovýchovnej jednoty Mostáreň Brezno“. Mnohí na pôvodnú chatu spomínajú ako na ohrevňu pre lyžiarov.

Ako v minulosti, tak aj dnes, je Dedečkova chata cieľom mnohých lyžiarov, skialpinistov či bežkárov. V letných mesiacoch sa v jej okolí potulujú turisti, cyklisti a je obľúbeným miestom pre rodiny s deťmi. Svojim príjemným prostredím s okolitými výhľadmi na Nízke Tatry si podmaní nejedného milovníka prírody.

V Dedečkovej chate si mimo iného môžete pochutnať na skvelých domácich jedlách a dezertoch alebo sa posilniť bylinkovým čajíkom či rôznymi nápojmi. Areál chaty je vybavený preliezačkami, hojdačkami a detskými hrami, preto je toto miesto tou správnou voľbou aj pre rodinný výlet. Okrem toho môžu návštevníci Dedečkovej chaty využiť aj ubytovacie služby v štyroch štýlovo zariadených podkrovných izbách.

Ďalšie v kategórií