Nadšenci coburgovskej histórie pozývajú na multižánrový festival Čudesno v Coburgovskom parku. Festival sa odohrá v Pohorelskej Maši - niekdajšom centre železiarskeho podnikania Coburgovcov. Návštevníci budú môcť zavítať do tajomného historického parku, Coburgovskej kúrie a Kostola sv. Filipa. Súčasťou festivalu budú prednášky, výstavy, koncerty, kúsky nového cirkusu a zaujímavý prírodno-lesnícky program pre deti.

Zástupcovia občianskeho združenia za podpory Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE a Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus po dvoch úspešných sprevádzaniach pre verejnosť pod názvom finišujú leto multižánrovým festivalom, ktorého cieľom je oživiť zabudnuté centrum Pohorelského železiarskeho komplexu.

„Železiarsky podnik kedysi vlastnila európsky významná rodina Coburgovcov, ktorá zriadila riaditeľstvo železiarní a zároveň aj rezidenčné sídlo práve v Pohorelskej Maši. Ich prítomnosť priniesla do regiónu pokrok, ktorý znamenal nielen stabilnú zamestnanosť, ale aj rozvoj sídiel a výstavbu moderných prevádzok na spracovanie železnej rudy. Ich pozostatky môžeme v regióne vidieť dodnes, tvoria jeho neoddeliteľnú súčasť,“ vysvetľuje Veronika Aschenbrierová, predsedníčka OZ Coburgovci na Slovensku.

Občianske združenie sa venuje tvorbe kultúrnej trasy Coburgovská železná cesta, ktorá je v súlade s produktovou líniou Banskobystrického kraja s názvom Stopy dejín. V rámci svojich aktivít vyvíjajú jeho členovia úsilie na záchranu industriálneho dedičstva železiarskeho komplexu na Horehroní, na zber a zachovanie lokálnej histórie spätej s Coburgovcami, komunikovanie historicky korektných informácií verejnosti a prepájanie inštitúcií naprieč Slovenskom, či prepájanie Slovenska so zahraničnými krajinami, kde Coburgovci pôsobili. Občianske združenie sa venuje osvete a snaží sa históriu priblížiť širokej verejnosti čo najzaujímavejšou formou. Využíva k tomu vlastnú vizuálnu identitu z dielne dizajnéra Petra Lišku.

V sobotu vdýchnu organizátori podujatia život tajomným miestam prostredníctvom celodenného zážitkového programu. „Názov podujatia - ČUDESNO - je bulharského pôvodu a znamená niečo "úžasné", zároveň však evokuje aj niečo netradičné, experimentálne, čudesné, a práve týmito fenoménmi chceme do Coburgovského parku aj do celej Coburgovskej železnej cesty vniesť nový život,“ dodáva Jarmila Oceľová z Rozvojovej agentúry BBSK, n.o.

„Inšpiráciu v Bulharsku sme boli hľadať pred letom, keď sme prijali pozvanie od zástupcu Kráľovskej historickej spoločnosti profesora Petra Stoyanovicha a prezidenta Fondu na ochranu historického dedičstva kráľa Borisa a kráľovnej Joanny profesora Ivajla Schalafoffa. Súčasťou delegácie boli aj zástupcovia Múzea vo Svätom Antone či OLÚP, n. o. Predná Hora. Cieľom stretnutia bolo vzájomné spoznanie sa a nadviazanie spolupráce do budúcna,“ dopĺňa Jaroslav Bodnárik, OZ Coburgovci na Slovensku.

Účastníci Čudesna si budú môcť vypočuť prednášku archeológa Petra Rótha a profesora histórie Romana Holeca – autora knihy Coburgovci a Slovensko. Peter Palgut zo združenia Gotická cesta porozpráva o gotických kostoloch na Gemeri a Malohonte a o značke Európske dedičstvo, ktorú tieto kostoly nedávno získali. Pre návštevníkov bude pripravená putovná výstava blogera Zdenka Somorovského alias Slovaktravelera, ktorý v minulom roku spracoval tému Coburgovského dedičstva v dvoch cestopisných reportážach. A nakoľko téma neustále inšpiruje aj mladých ľudí, svoju prvú expozíciu predstaví aj študent informačných digitálnych technológií Juraj Sýkora, ktorý túto tému spracoval v rámci stredoškolského výskumu.

Koncertná sekcia festivalu Čudesno je vystavaná tak, aby vystihovala práve jedinečnosť, multikulturalitu a nadčasovosť pôsobenia Coburgovského rodu na Slovensku. V programe sa predstaví duo Antico Moderno -  formácia, ktorá interpretuje starú hudbu - prevažne barokovú a klasickú, ale zasahuje aj do súčasnej kompozície. Po nich sa predstaví kapela Džipsís & Gádžos, ktorá hrá gypsy jazz inšpirovaný odkazom Djanga Reinhardta. Na podujatí vystúpi aj vzdušná akrobatka Ariadna Vendelová, ktorá svoj projekt In The Wind zatancuje na šále v korunách starých coburgovských stromov.

Coburgovská železná cesta je príležitosťou na záchranu kultúrneho dedičstva, ktoré je neodmysliteľnou súčasťou identity Horehronia. Práve počas Čudesna môžu návštevníci do tejto histórie nahliadnuť a dozvedieť sa o nej viac.  

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

2022_08_18_TS_Cudesno_v_coburgovskom_parku_1
2022_08_18_TS_Cudesno_v_coburgovskom_parku_2
2022_08_18_TS_Cudesno_v_coburgovskom_parku_3
2022_08_18_TS_Cudesno_v_coburgovskom_parku_4
2022_08_18_TS_Cudesno_v_coburgovskom_parku_5
2022_08_18_TS_Cudesno_v_coburgovskom_parku_1
2022_08_18_TS_Cudesno_v_coburgovskom_parku_2
2022_08_18_TS_Cudesno_v_coburgovskom_parku_3