Meandre Hrona

Chodník Meandre Hrona

Náučný chodník Meandre Hrona dopĺňa sieť turistických trás a náučných chodníčkov pod Kráľovou hoľou. Jeho dĺžka 9 kilometrov je dostatočná na celodennú prechádzku popri ktorej objavíte nové doposiaľ nepoznané výhľady na okolitú prírodu. Prihovorí sa vám život lúk a polí, pričuchnete k reáliám miestnych poľnohospodárov aj k tajom prírodnej rezervácie meandrujúceho Hrona.

Chodník môžete začať v Telgárte pri Hoteli Telgárt, alebo v Šumiaci na konci ulice Dolina. Značenie chodníka však začína v oboch obciach na námestiach, kde turistov vyprevádzajú na svoje potulky prvé turistické smerovníky. A tak stačí sledovať zeleno-biele značenie, ktoré vás zavedie za neokukaným zážitkom.

Váš deň sa môže niesť v znamení pokojného jesenného dňa s dúškami voňavej zeme a krajinou pripravujúcou sa na zimný spánok, ktorá na rozlúčku hrá tisícimi farbami. Môže byť aj v znamení radostnej jarnej prechádzky pri ktorej vás nasýti vôňa vzácnych lúčnych kvetov. Spomedzi zelených lístkov vás určite zaujmú fialové kvietky prvosienky pomúčenej (Primula farinosa), pokochať sa budete môcť aj lievikovitým tvarom mäsožravej tučnice obyčajnej (Pinguicula vulgaris). Všimnete si určite aj biele drobné kvietky valeriány dvojdomej (Valeriana dioica L.), ker vŕby rozmarínolistej (Salix rosmarinifolia), alebo šedozelené lístky ostrice sivastej (Carex canescens L.). Prekvapí vás aj ostrica ježatá (Carex echinata), ktorá pripomína svojim zjavom hviezdy. Všetky tieto bohumilé rastlinky obľubujú vlhké prostredie či rašeliniská, a preto je pri týchto potulkách dôležité nezabudnúť na poriadne topánky. Tie vás ochránia aj po daždi, kedy sa ľahko v niektorých miestach môžete zablatiť, no objavovanie prírody občas býva aj také.

Prírodná rezervácia Meandre Hrona, ktorou vás chodník prevedie je unikátnou rezerváciou v správe Národného parku Nízke Tatry. Nachádza sa v IV. stupni ochrany už od roku 1980. Sústavu meandrov (riečnych zákrut) rieka vytvorila na rozsiahlej aluviálnej nive. Rozloha chráneného územia je neuveriteľných 1 038 167 m2. Tento nádherný kút našej krajiny bol doposiaľ pred návštevníkmi ukrytý, avšak úlohou náučného chodníka je prispieť k popularite tohto územia a naučiť nás všetkých prečo je príroda v tejto rezervácii hodná opatery a ochrany.   

Chodník je ideálny miestom na celodennú rodinnú pohodovú prechádzku, trailový bežecký tréning, ale využiť ho môžete aj na bežkovanie počas zimy. Medzi najideálnejší čas, kedy ho odporúčame navštíviť je jarné a jesenné obdobie. Chodník prechádza po poľných a lúčnych cestách,  jeho súčasťou sú aj dve drevené lávky ponad rieku Hron, ak by ste si v niektorých úsekoch neboli istí kadiaľ ďalej, odporúčame nahliadnuť do turistickej aplikácie http://bitly.ws/yUoN

Čarovná príroda, ktorou sa neprestanete kochať počas celej prechádzky vás osloví ešte jedným unikátnym skvostom. Návštevou tohto miesta sa prenesiete do čias, kedy sa na Šumiaci gazdovalo. Prechádzať totiž budete popri legendárnej Chamkovej stodole, ktorá je pozostatkom duálneho hospodárenia šumiačanov.  Stodôlka je otvorená verejnosti, privíta každého okoloidúceho, naláka ho nahliadnuť do minulosti a urobiť si pamätnú fotografiu na ktorej zapózuje v pozadí aj majestátna Kráľova hoľa.

Keď budete prechádzať územím v okolí meandrov, nezabúdajte, že je vzácne a nachádza sa vo IV. stupni ochrany. Dodržujte preto návštevný poriadok NAPANT. Pokiaľ budete prechádzať cez bránku elektrického ohradníka pre zvieratá, prosíme, aby ste ju za sebou vždy zatvorili.

Náučný chodník bol financovaný Environmentálnym fondom v rámci POP 2022, Projekt: „Chodník Meandre Hrona“ a uskutočnil sa aj vďaka finančnej podpore Nadácie Ekopolis a spoločnosti Slovnaft a.s. v rámci programu Zelené oázy.