Chamkova stodola

Skvost ľudovej architektúry a symbol Horehronia

Malá drevenička dýchajúca históriou stojí neďaleko obci Šumiac, pod majestátnou Kráľovou hoľou pri známej ceste číslo 66. Stodola sa veľmi rýchlo stala vyhľadávanou a zároveň najfaktografickejšou pamiatkou na Horehroní, ktorá je ako vystrihnutá z rozprávky.

História Chamkovej stodoly je spätá s pôvodným hospodárením stodoliarov zo Šumiaca. Drevenice podobné tejto našej boli využívané len sezónne, a to v letných mesiacoch. Ľuda v nich prebývali a zároveň pripravovali krmivo pre domáce zvieratá na zimné obdobie, ktoré chovali v humnách.

Stodola najskôr slúžila ako preprahová stanica poštových koní na poštovej trase Tisovec – Poprad, pričom spadala pod poštu v Červenej skale. V roku 1935 si ju kúpil Juraj Chamko, ktorý pôvodné dve budovy využíval ako stodolu a humno. Budova humna vyhorela pre filmové účely filmu Nevesta hôľ, samozrejme so súhlasom majiteľa, čím ostala už len stodola.

V roku 2018 sa chátrajúca stodola vďaka nadšencom a dobrovoľníkom, so súhlasom majiteľov, dočkala obnovy v podobe výmeny starých šindlov na streche a zakrytia tých najväčších dier. Drevenicu sa im podarilo aspoň čiastočne zachrániť, čím tu môže stavba i naďalej stáť pre turistov a návštevníkov regiónu. Dva roky na to sa našli ďalší nadšenci pod záštitou rajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus i Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE. Bola vyhlásená verejná zbierka, vďaka ktorej sa vyzbieralo dostatočný obnos finančných prostriedkov na výmenu celej strechy.