Bacušsky tajch a Prameň Boženy Nemcovej

Bacušsky tajch a Prameň Boženy Němcovej

Prameň Boženy Němcovej

Pri potulkách po Polomke sa určite oplatí navštíviť aj najstaršiu dedinu tohto regiónu – obec Bacúch. Vo svojich lesoch ukrýva pozostatky niekdajšieho významného tajchu a vzácny prameň, ktorého účinky okúsila aj spisovateľka Božena Němcová.

Minerálny prameň sa nachádza v Bacúšskej doline, na modrom turistickom chodníku, asi kilometer severne nad obcou. Počas prechádzky natrafíte najprv na horáreň, ktorá je dobrým orientačným bodom. Hneď za ňou totiž vyviera prameň, ktorý objavil v roku 1813 banský radca Bergráth Herder.

Voda z prameňa slúžila prvotne iba na uhasenie smädu, po nejakom čase však ľudia objavili jej blahodarné účinky, ktoré sa prejavovali hlavne harmonizáciou vnútorného prostredia ľudského tela. Voda z prameňa je totiž studená, tvrdá, stredne mineralizovaná, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Obsahuje vyšší podiel železa a chutí mierne kyslo až zemito. Všetky tieto faktory sa podieľajú na jej liečivých účinkoch a už v polovici 19. storočia boli pri prameni vybudované malé kúpele. Bohato sa využívali či už na liečenie alebo oddych.

K významným osobnostiam, ktoré ich navštevovali patrila aj česká spisovateľka Božena Němcová. Svoje zážitky z vtedajších kúpeľov pútavo opísala v diele „Chyže pod horama.“ Na jej počesť bol preto prameň v roku 1962, pri príležitosti 100. výročia narodenia spisovateľky, premenovaný na „Prameň Boženy Němcovej“. Dnes je pri ňom postavený altánok.

 

Bacúšsky tajch

Keď budete pokračovať od prameňa ďalej po chodníku, dostanete sa k zaniknutému tajchu. Svojho času išlo o významné vodohospodárske dielo, ktoré však postupne chátralo a do dnešnej doby sa zachovali len zvyšky jeho pôvodnej podoby.

Hlavnou funkciou tajchu bolo zvýšenie prietoku pri spúšťaní dreva, čo súviselo s rozvojom lesného hospodárstva. Vďaka tajchu sa docielilo aj zvýšenie výnosov z tunajších bohatých lesov, keďže po vode sa preplavilo množstvo stavebného materiálu, s ktorým by sa inak manipulovať nedalo. Stavba bola realizovaná v rokoch 1881 až 1886. Priehrada bola vysoká takmer desať metrov a podľa výdatnosti Bacúšskeho potoka, ktorý touto dolinou preteká, sa naplnila za dva až tri dni. Po dokončení tajchu sa stal Bacúch najväčším centrom pltníctva na Horehroní.

Ďalšie v kategórií