KYVADLO – vedecká hračka

KYVADLO – vedecká hračka

Horehronské múzeum vás pozýva v termíne od 8. 6. do 1. 9. 2024 na interaktívnu výstavu s názvom KYVADLO – vedecká hračka.

„Teleso voľne otočné okolo pevnej vodorovnej osi, neprechádzajúce jeho ťažiskom. Ak je také teleso vychýlené z rovnovážnej polohy koná kmitavý pohyb.“ Takto znie základná definícia kyvadla, ktoré je základným prvkom interaktívnej výstavy s názvom KYVADLO – vedecká hračka, sprístupnenej v letných mesiacoch v Horehronskom múzeum.

Základom výstavy sú vedecké hračky, hry a jednoduché experimenty fungujúce na princípe kyvadla a jeho najznámejšie modely. Medzi nimi nechýbajú: Newtonovo, Galileovo, Rothovo, a Maxwellovo kyvadlo, ale aj magnetické, chaotické, torzné, pieskové, spriahnuté kyvadlo a mnohé iné. Výstava je plne interaktívna, s každou jej súčasťou sa môže návštevník osobne hrať a tým spoznávať ich zákonitosti a princípy fungovania. Zároveň si uvedomí alebo upevní poznatky súvisiace s kmitmi, kyvmi, frekvenciou, vlnením, vibráciou, rezonanciou, chvením. Spôsob manipulácie a fyzikálny základ každého z exponátov je objasnený v prehľadných návodoch s obrázkami, ktoré sú väčšinou doplnené QR kódom, po odkrytí ktorého si návštevník môže pozrieť súvisiace video (napr. manipuláciu s hračkou, zaujímavosť alebo širšiu teóriu) vo vlastnom mobilnom telefóne.

Spestrením a doplnením výstavy budú tvorivé dielne a zážitkové programy, v rámci ktorých si návštevník zhotoví jednoduchú fyzikálnu hračku (frndžalu, hrkálku) a spozná hry a hračky starých rodičov. Tieto sprievodné podujatia budú pre širokú verejnosť prístupné niektoré štvrtky a  nedele o 16.30 hod. Pre školské a iné skupiny budú dostupné na objednávku kedykoľvek v rámci otváracích hodín múzea.

Výstavu pripravilo občianske združenie Vedecká hračka z Banskej Bystrice. Ide o záujmové nepolitické občianske združenie, ktorého cieľom je rozvíjať voľnočasové záujmové technické a výtvarné aktivity, najmä detí a mládeže, ktoré smerujú k navrhovaniu, vývoju, výrobe a propagácii vedeckých hračiek a hier s dôrazom na ich využitie vo vzdelávaní.

 

Informácie k podujatiu

Dátum 08.06.2024
Dátum do 01.09.2024
Kapacita Neobmedzené
Miesto Horehronské múzeum, Meštiansky dom č. 13

Kontakt

+421 911 633 119       info@horehronie.sk

© 2024, Horehronie.sk
Image
Image
Image

Aktivita realizovaná s finančnou podporou
Ministerstva cestovného ruchu
a športu Slovenskej republiky

Vyhľadávanie