Legenda o jedinom slovenskom upírovi Prdimuchovi ožila v nízkotatranskej obci Horná Lehota aj počas prebiehajúcich jesenných prázdnin, konkrétne 29. októbra 2021.

Ľudia kedysi verili, že duch démona Prdimuchu, so sivou tvárou, červenými očami a dlhými špicatými zubami vyčnievajúcimi spopod pier, stále drieme v močiaroch na pomedzí dvoch dedín. Dokonca sa o ňom traduje, že mal silu za piatich, menil sa na vlka a keď kráčal obcou, kravy stratili mlieko, psy zavýjali a s chvostom medzi nohami zmizli ako gáfor. Ľudia si kadečo o ňom povymýšľali, povraveli, a tak sa nevie čo je pravda a čo naopak klam.

Kým v minulosti naháňal miestnym obyvateľom strach, dnes príbehy o ňom lákajú predovšetkým deti, pre ktoré Oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE pripravila Strašidelný upírsky deň plný hier, zábavy, tvorivosti i nástrah.

Okrem obľúbeného tematického maľovania na tvár, vďaka ktorému sa to v Hornej Lehote podobalo na oslavu amerického sviatku Halloween, čakal pre malých návštevníkov naozaj atraktívny program. Najväčším lákadlom bol vstup do Prdimuchovej upírskej izby plnej záhad, tajomna a úloh. Cieľom je z nej uniknúť ešte skôr, ako spomínaný démon napadne prítomných.

Podujatie bolo obohatené tvorivou detskou dielňou, kde si šikovné rúčky mohli vymaľovať svojho upírika či vytvoriť okaté tekvičky i chutné strašidlá. Po zotmení, ktoré umocňovalo celkovú atmosféru, začal ožívať príbeh nie len samotného upíra Prdimuchu, ale aj čarodejnice Fonfy, ktorá podľa legendy odkliala Jána Lehotského spod kliatby, do ktorej ho uvalil duch démona. Na základe rozpovedaného príbehu sa deti s nadšením vrhli do riešenia kvízu, kde si odskúšali svoje získané poznatky o Prdimuchovi a jeho milovanej Fonfe.

Záver podujatia bol venovaný detskému večernému  kinu so vzhliadnutím animovanej rozprávky s názvom Veľké želanie, ktorá je rovnako vsadená do strašidelného prostredia plného kúziel a dobrodružstiev.

2021_10_29_Upirsky_strasidelny_den_1
2021_10_29_Upirsky_strasidelny_den_3
2021_10_29_Upirsky_strasidelny_den_5
2021_10_29_Upirsky_strasidelny_den_6