Slovenský deň

Gastropotulky - salaš a škola varenia

Výlet za gastronómiou s nádychom folklóru a tradícií

Naučte sa vyrábať parenice a variť starodávne jedlá, ktoré už takmer vymizli z našich stolov. K tomu vám pribalíme príbehy od dlhoročnej kuchárky Marky z čias dávnych a minulých. Spoznáte vášne pre folklór a ľudový šperk a salaš, aký dnes už nájdete málokde.

Čo vás čaká ?

Vydajte sa za miestnou gatronómiou. Ako inak ako cez príbehy a stretnutia s domácimi. Deň začnete na salaši. Pokoštujeme čerstvý aj údený syr, žinčicu, vyskúšame, ako sa ťahajú parenice a údia oštiepky. Pokračovať budete doma pri mladej folklóristke a dizajnérke vlastných ľudových šperkov a doplnkov s tématikou Nízkych Tatier. Dominika žije v odľahlej dedine pod Kráľovou hoľou a ako jedna z posledných neušla a snaží sa doma robiť prospešnosti. U Dominiky sa priučíte aj miestnej kultúre a folklóru. Odtiaľ už smer kuchárka Marka, ktorá žije v rovnakej dedine. Marka celý život varila pre ľudí, na svadbách, oslavách aj karoch a na Horehroní ju poznajú generácie. Marka varí na klasickom šparhéte, kúri doň drevom a veľmi rada do práce zapojí svojich hostí. Uvaríme si spoločne čir, bugače alebo stručky, ktoré nielen, že nenájdete v reštaurácii, ale pomaly miznú zo stolov domácich. Popri poriadnom obede tak budete môcť porovnať život mladej a staršej generácie pod horami.


Služba zahŕňa

  • Transfer z miesta stretnutia a späť
  • Domáci sprievodca (s angličtinou)
  • Návšteva salaša
  • Ochutnávka výrobkov z ovčieho mlieka
  • Káva / čaj u Dominiky
  • Varenie s Markou
  • Obed


Program:

Deň podľa dohody so sprievodcom v termíne od 1.mája - 31.októbra, začiatok na poludnie, približný čas trvania 7 hodín, max. 8 hostí v skupine. 

Deti do 8 rokov za výlet neplatia. Dieťa grátis nie je zahrnuté do min. počtu účastníkov na otvorenie výletu. Z kapacitných dôvodov sa však započítajú do maximálneho počtu účastníkov (max. 8).

 

Kontakt: 

Klaster Horehronie Tel.: +421911633119